Modelling implementations in design education: Effects of prototyping on intermediate-to-advanced level design students
Tasarım eğitiminde modelleme uygulamaları: Prototiplemenin orta-ileri seviye tasarım öğrencileri üzerindeki etkileri
- Tez No: 1011035
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZ AYŞE GÜZİDE ZEHRA BÖREKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, orta ve ileri düzey endüstriyel tasarım öğrencilerine odaklanarak, endüstriyel tasarım eğitiminde prototip oluşturma ve yansıtıcı uygulamanın pedagojik rolünü araştırmaktadır. Yansıtıcı uygulama ve sosyal yapılandırmacılığa dayanan niteliksel, içgörü odaklı bir metodoloji benimseyen tez, iki aşamalı bir çalışma ile öğrenci yansıtıcı düşünme raporları, dijital süreç belgeleri ve tasarım eğitimcileriyle yapılan görüşmelerden elde edilen verileri üçgenlemektedir. İlk aşamada, yinelemeli prototipleme, işbirliğine dayalı katılım ve yapılandırılmış yansıtmanın, bir ders müdahalesi ile endüstriyel tasarım öğrencilerinde daha derin öğrenme çıktılarına ve metabilişsel gelişime nasıl katkıda bulunduğu araştırılmaktadır. İkinci aşamada ise uzmanlarla yapılan görüşmeler yoluyla örtük bilgi, ders planlaması ve yürütülmesi incelenmektedir. Bulgular, yansıtıcı prototiplemeyi tasarım müfredatına entegre etmek için önerilen bir pedagojik çerçeve ile sonuçlanmakta ve eğitimcilere, öğrencilerin inisiyatifini, beceri transferini ve eleştirel tasarım düşüncesini geliştirmek için uygulamaya dayalı bir model sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the pedagogical role of prototyping and reflective practice in industrial design education, focusing on intermediate-to-advanced level industrial design students. Adopting a qualitative, insight-driven methodology grounded in reflective practice and social constructivism, it triangulates data from student reflection reports, digital process documentation, and interviews with design educators, through a two-phase study. The first phase explores how iterative prototyping, collaborative engagement, and structured reflection contribute to deeper learning outcomes and metacognitive development in industrial design students with a course intervention. The second phase investigates tacit-knowledge, course design and conduct through expert interviews. The findings culminate in a proposed pedagogical framework for integrating reflective prototyping into design curricula, offering educators a practice-based model to enhance student agency, skill transfer, and critical design thinking.