Suriye'de Arap Milliyetçiliğinin doğuşu ve II. Abdülhamid'in Suriye politikası
Rising of Arab Nationalism in Syria and Abdul Hamid II's Syria policy
- Tez No: 417829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN GEMİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, Batı kaynaklı milliyetçilik düşüncesinin Osmanlı Devleti'nin zayıflamasına paralel olarak Arap vilayetlerinde ortaya çıkışını, bu düşünceyi besleyen faktörleri ve Osmanlı Devleti'nin milliyetçilik fikrine karşı verdiği mücadeleyi ele almaktadır. Çalışmanın amacı, Arap milliyetçiliğinin, doğum yeri olan Suriye'de, Arapçılığın doğuşundan Osmanlı Devleti'nin dağılma sürecine kadar Arap toplumu üzerinde ne kadar etkili olduğunu ortaya koymaktır. Tarih boyunca farklı kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapan Suriye'nin coğrafi konumu ve tarihi süreç içerisinde bölgede meydana gelen siyasi olaylar çalışmamızın ilk bölümünü teşkil etmektedir. Ortadoğu'nun en karmaşık toplum yapısına sahip olan Suriye'nin etnik ve dinî yapısı da birinci bölümde ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde millet ve milliyetçilik kavramları irdelenmiş, milliyetçilik fikrinin Araplar arasında ortaya çıkmasında rol oynayan faktörler teker teker ele alınmıştır. Osmanlı Suriyesi'nde Arap milliyetçiliğini savunan entelektüellerin görüşlerine de bu bölümde yer verilmiştir. Çalışmamızın son bölümü, dağılma sürecinde olan Osmanlı Devleti'nin, özellikle II. Abdülhamid'in, Suriye'de filizlenen Arap milliyetçiliğine karşı verdiği mücadeleyi içermektedir. Bu bölümde ayrıca Arap liderlerin ıslahat talepleri ve hükümetle müzakere süreci ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This work discussed occurance of western-based nationalism consept in Arab province in parallel with dissolution of the Ottoman Empire, motivation of this idea and how Ottoman Empire fight against nationalism. The aim of this work is propound that in how Arab nationalism affected to arab community in Syria where is birthplace of Arab nationalism from its birth to defeat of Ottoman Empire. In first section of our work, we discussed the geographical location of Syria that hosting many different cultures and civilizations and political events that occurs in this land throughout history. Also ethnicity and religion structure of Syria that is most complicated society of Middle- East be considered in first section. In section II, nation and nationalism terms examines, each factor that promped occurance of nationalism concept among Arab society, discusse one by one. opinion of intellectualists who uphold Arab nationalism in Ottoman Syria is also studied in this section. Finally, the last section involves Ottoman Empire that in the disintegration and especially Abdul Hamid II's struggle against Arab nationalism that get off the ground. The reform requests from Arab leaders and their negotiation processes with the government studied in third section.