Design and development of a novel handheld bio-printer
Yeni bir el tipi biyoyazıcının tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 1011038
  2. Yazar: AHMET KASAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BAŞTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR AĞMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez, yara bakımında kullanılmak üzere canlı hücreler basabilen taşınabilir bir el tipi biyoyazıcının (Bioflux Pen) tasarımı ve geliştirilmesine odaklanmaktadır. Çalışma kapsamında cihazın mekanik yapısı, akış kontrol sistemi, malzeme seçimi, ergonomik tasarımı ve yapısal bütünlüğü incelenmiştir. Cihazın temel amacı, klinik ortamlarda taşınabilir ve kolay kullanılabilir bir çözüm sunmaktır. Yapılan analizler, bu teknolojinin laminar akış koşulları altında hücre canlılığını korurken biyo-mürekkebi yüksek bir hassasiyetle basabileceğini göstermektedir. Ayrıca, cihazın kullanım kolaylığı ve dezenfeksiyon işlemlerine karşı dayanıklılığı açısından Koruma Sınıfı (IP - Ingress Protection) gereksinimleri de göz önünde bulundurulmuştur. Sonuç olarak, üretim yöntemlerine uygun bir şekilde; taşınabilir, biyouyumlu ve dezenfekte edilebilir bir el tipi biyoyazıcı prototipi üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the design and development of a portable handheld bioprinter (Bioflux Pen) that can print living cells for use in wound care. We examined the device's mechanical construction, flow control system, material selection, ergonomic design, and structural integrity. The device's goal is to be a portable and simple way to use it in clinics. The analyses suggest that the technology should be able to print bioink with great accuracy while maintaining cell viability in laminar flow circumstances. Also, the device's Ingress Protection (IP) requirements were considered for how easy it is to use and how resistant it is to disinfection. As a result, a prototype of a portable, biocompatible, and disinfectable handheld bioprinter was made in line with production methods.