Soft machines: Early traces of inner transhumanism in Mina Loy's the child and the parent and insel
Yumuşak makineler: Mina Loy'un the child and the parent ve insel romanlarında içsel transhümanizmin erken izleri
  1. Tez No: 1011053
  2. Yazar: YAĞMUR GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GALİP ZORBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Mina Loy'un The Child and the Parent ve Insel adlı eserlerini inceleyerek insanın gelecek insana dönüşümü kavramını ele almaktadır. Erken dönem transhümanist düşünce ile bilinç ve oluşa dair felsefi yaklaşımlardan yararlanarak, dönüşümü yalnızca teknolojik değil aynı zamanda içsel bir süreç olarak kavramsallaştıran içsel transhümanizm (inner transhumanism) kavramı ilk defa kuramlaştırarak edebi incelemeler için kullanılmıştır. İçsel transhumanizm, bir edebiyat kuramı çerçevesi olarak, algı, biliş ve öznellik biçimlerindeki alternatiflerin insanın sınırlarını nasıl yeniden şekillendirdiğini incelemeyi mümkün kılmıştır. Bu doğrultuda tez, Loy'un eserlerinde gelecek insana dair farklı oluş biçimlerini analiz eder. The Child and the Parent, çocuk ve kadın bilinçlerini açıklık, akışkanlık, yaratıcılık alanı olarak öne çıkararak sabit yetişkin rasyonalitesini sorgular. Insel isimli romanında ise Loy, karakterleri ile iki farklı gelecek insan kurgulayarak, günümüz posthumanist ve transhumanist düşüncelerin parçalanmış ve istikrarsız süreçlerini eleştirerek, eksik ya da dışa bağımlı kalan aşkınlık arayışlarının sınırlarını ve risklerini açığa çıkarırken, dışsal gelişmelerin içsel bir evrim ile desteklenerek gerçekleşir ise tüm insanlığın geleceğinin kurulmasında daha faydalı olacağını gösterir. Tez, insanın gelecek insana dönüşümünün sadece doğrusal, rasyonel, ya da ilerlemeci olmadığını; aksine yaratıcı, döngüsel ve çoğu zaman sanat ve mitoloji ile iç içe geçtiğini göstermektedir. Loy'un metinlerini transhümanist ve posthümanist tartışmalarla birlikte ve onlara karşı konumlandıran bu çalışma, onun yazınının bilinç, imgelem ve ilişkisel varoluş üzerinden şekillenen alternatif bir“posthüman özne”modelini önceden düşündüğünü ileri sürer. Bu bağlamda içsel transhümanizm, insanın evrimine dair mevcut teorileri hem genişleten hem de sorgulayan eleştirel bir çerçeve olarak ortaya çıkar. Sonuç olarak tez, Loy'un eserlerinde dönüşümün yalnızca dışsal bir gelişim değil, içsel gelişim ile de desteklenmek zorunda olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the concept of human transformation through an analysis of Mina Loy's The Child and the Parent and Insel. Drawing on early transhumanist thought as well as philosophical approaches to consciousness and becoming, it theorizes the concept of inner transhumanism, which conceptualizes transformation not only as a technological but also as an internal process, and presents literary analyses accordingly. As a conceptual framework, inner transhumanism enables examination of how alternatives in perception, cognition, and forms of subjectivity reshape the boundaries of the human. In this direction, the thesis analyzes different modes of becoming related to the future human in Loy's works. The Child and the Parent foregrounds child and female consciousness as a space of openness, fluidity, and creativity, thereby questioning fixed adult rationality. In the novel Insel, Loy constructs two different models of the future human through her characters and, by criticizing the fragmented and unstable processes of contemporary posthumanist and transhumanist thought, reveals the limits and risks of transcendence that remain incomplete or externally dependent, while also demonstrating that if an internal evolution supports external developments, they would be more beneficial in establishing the future of humanity. The thesis demonstrates that the transformation of the human into the future human is not linear, rational, or progressive; rather, it is creative, cyclical, and often intertwined with art and mythology. Positioning Loy's texts both within and against transhumanist and posthumanist debates, this study argues that her writing anticipates an alternative model of the“posthuman subject”shaped through consciousness, imagination, and relational being. In this respect, inner transhumanism emerges as a critical framework that both expands and questions existing theories of human evolution. In conclusion, the thesis reveals that transformation in Loy's works is not only an external development but also requires internal development.