İnvaziv duktal meme kanseri hastalarında lenf nodu pozitifliğinin immun checkpoint washout ile belirlenmesi
Determination of lymph node positivity by immune checkpoint washout in patients with invasive ductal breast cancer
  1. Tez No: 1011084
  2. Yazar: MERT ALİ DÖLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK OĞUZ İDİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, aksiller lenf nodu pozitif invaziv duktal meme karsinomlu hastalarda ultrasonografi eşliğinde ince iğne aspirasyonu ile elde edilen lenf nodu washout örneklerinde çözünür immün kontrol noktası belirteçlerinin düzeylerini araştırmak, bu belirteçlerin metastatik lenf nodu varlığını öngörmedeki tanısal performansını belirlemek ve neoadjuvan sistemik tedavinin söz konusu belirteçler üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak tasarlanan çalışmaya, histopatolojik olarak invaziv duktal karsinom tanısı almış ve aksiller lenf nodu metastazı saptanmış 30 hasta dahil edildi. Her hastadan aynı aksillada ultrasonografik olarak metastatik ve benign olarak değerlendirilen birer lenf nodundan washout örnekleri ile eş zamanlı kan örnekleri neoadjuvan tedavi öncesi ve sonrası olmak üzere iki zaman noktasında toplandı. Washout ve kan örneklerinde 12 çözünür immün kontrol noktası belirteci (sCD25, s4-1BB, sCD27, sB7.2, serbest aktif TGF-β1, sCTLA-4, sPD-L1, sPD-L2, sPD-1, sTim-3, sLAG-3, sGalectin-9) multipleks immünolojik yöntemle ölçüldü. Tanısal performans ROC eğri analizi ile değerlendirildi. Bulgular: İncelenen 12 belirteçten 9'u malign lenf nodu washout örneklerinde benign örneklere kıyasla anlamlı düzeyde yüksek saptandı. En yüksek ayırt edici değerler sGalectin-9 (AUC=0,798), sPD-L1 (AUC=0,753), sTim-3 (AUC=0,736) ve sLAG-3 (AUC=0,733) belirteçlerinde elde edildi. Neoadjuvan tedavi sonrası malign lenf nodu washout düzeyinde 12 belirteçten 11'inde belirgin azalma gözlenirken, kanda sTim-3 ve sGalectin-9 düzeylerinde artış saptandı. Sonuç: Aksiller lenf nodu washout örneklerinde çözünür immün kontrol noktası belirteçleri, metastatik lenf nodunun saptanmasında umut vaat eden tanısal potansiyel taşımaktadır. Sistemik ve lokal immün yanıtların birbirinden bağımsız dinamikler sergilemesi, washout materyalinin kan bazlı ölçümlerin ötesinde ek bilgi sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study's aim is to investigate the levels of soluble immune checkpoint markers in ultrasound-guided fine-needle aspiration lymph node washout samples from patients with axillary lymph node–positive invasive ductal breast carcinoma, to determine the diagnostic performance of these markers in predicting metastatic lymph node involvement, and to evaluate the effects of neoadjuvant systemic therapy on these markers. Materials and Methods: This prospective study enrolled 30 patients with histopathologically confirmed invasive ductal carcinoma and documented axillary lymph node metastasis. Washout samples were obtained from ultrasonographically identified metastatic and benign lymph nodes within the same axilla, along with paired blood samples, at two time points: before and after neoadjuvant therapy. Twelve soluble immune checkpoint markers (sCD25, s4-1BB, sCD27, sB7.2, free active TGF-β1, sCTLA-4, sPD-L1, sPD-L2, sPD-1, sTIM-3, sLAG-3, and sGalectin-9) were measured using a multiplex immunoassay platform. Diagnostic accuracy was assessed by receiver operating characteristic curve analysis. Results: Nine of the 12 markers were significantly elevated in malignant compared with benign lymph node washout samples. The highest discriminatory values were observed for sGalectin-9 (AUC=0.798), sPD-L1 (AUC=0.753), sTIM-3 (AUC=0.736), and sLAG-3 (AUC=0.733). Following neoadjuvant therapy, 11 of 12 markers markedly decreased in malignant lymph node washout samples, whereas serum sTIM-3 and sGalectin-9 levels increased. Conclusion: Soluble immune checkpoint markers in axillary lymph node washout samples demonstrate promising diagnostic potential for detecting metastatic lymph nodes. The divergent dynamics between systemic and local immune responses indicate that washout analysis provides complementary information beyond conventional serum-based measurements.