A systematic approach for embodied carbon assessment of tall building structural design alternatives
Yüksek bina taşıyıcı sistem tasarım alternatiflerinin gömülü karbon değerlendirmesi için sistematik bir yaklaşım
  1. Tez No: 1011117
  2. Yazar: BESTE FAKIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ÖZER AY, DOÇ. DR. AYŞEM BERRİN ÇAKMAKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Yüksek bina yapımı, özellikle yapının yaşam döngüsündeki üretim aşamasında önemli miktardaki yapısal malzeme kullanımıyla ilişkilendirilen ve ciddi miktardaki emisyonlarla karakterize edilen bir“karbon sıçraması”na yol açar. Yüksek yapıların kullanım aşamasındaki enerji performansının gelişimiyle birlikte, üretim ve inşaat aşamalarındaki gömülü karbon salınımlarının önemi giderek artmaktadır. Gömülü karbon salınımını azaltabilmek için, yapısal tasarımın erken aşamasındaki kararlar yüksek bina tasarımında kritik öneme sahiptir. Literatürde, yüksek binaların yaşam döngü değerlendirmesinde gömülü karbon emisyonlarına odaklanan ciddi miktarda çalışma bulunsa dahi, özellikle yüksek binaların taşıyıcı sistemlerine odaklanan kapsamlı bir çerçeveye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, yüksek binaların taşıyıcı sistemlerinin gömülü karbon salınımı tahmini üzerine erken tasarım aşamasında kullanılabilecek sistematik bir yaklaşım sunulmaktadır. Yüksek, orta ve düşük şiddetteki alternatif rüzgar ve deprem yükü senaryoları altında, otomatikleştirilmiş yapısal analiz ve tasarım süreçleriyle toplamda 103 adet parametrik analitik model ve 192 farklı senaryo üretilmiştir. Bu süreçler, analizler öncesinde tanımlanan yapısal performans gereksinimlerini karşılayacak şekilde, ETABS API aracılığıyla Python ortamında yürütülmektedir. Sistematik olarak tanımlanmış tasarım parametrelerine göre oluşturulan analitik modellere ait malzeme kullanımı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan gömülü karbon emisyonu değerleri üzerinden bir veri tabanı oluşturulmuştur. Böylelikle, yüksek binalar için gömülü karbon salınımını azaltma üzerine stratejiler geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu çalışmada, tasarımcıların erken tasarım aşamasında yüksek binaların gömülü karbon salınımlarının öngörülmesi ve azaltılmasına yönelik stratejiler geliştirmesine olanak sağlanmaktadır. Bu bağlamda, sürdürülebilir yapısal tasarım uygulamalarının geliştirilmesi aracılığıyla daha geniş sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
High-rise building construction requires substantial use of structural materials, leading to a significant environmental impact characterized by excessive emissions during the product stage. With improvements in operational energy performance, embodied carbon (EC) emissions during product and construction stages of a building become increasingly significant. To reduce EC emissions, early structural design decisions play a pivotal role for high-rise building construction. Although recent studies have explored EC emissions in building life cycle assessment (LCA), a comprehensive framework specifically targeting tall building structures remains unaddressed. This research introduces a systematic approach for EC estimation in structural systems of tall buildings during early design phase. A total of 103 parametric analytical models and 192 scenarios are generated through an automated structural analysis and design process for various load scenarios, comprising a combination of three different load cases for both wind and earthquake loads. The process is implemented iteratively to satisfy predefined structural performance requirements and is executed in Python via the ETABS API. The systematically defined design parameters and corresponding EC emissions of the generated analytical models are compiled into a database to facilitate the development of EC reduction strategies. By providing a robust empirical dataset, this study establishes the necessary infrastructure for future predictive tool development. The findings of this research can guide designers in estimating and mitigating EC emissions at the early design stage of tall buildings. In this regard, this study advances sustainable structural design practices, thereby contributing to broader sustainable development goals within the built environment.