LGBTİ+ bireyler üzerine din psikolojisi bağlamında nitel bir araştırma
A qualitative research on LGBTI+ individuals in the context of religious psychology
  1. Tez No: 1011116
  2. Yazar: ESRA ÖZTÜRK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT HOROZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada LGBTİ+ bireylerin psikolojik, sosyal ve dini durumları ele alınmaktadır. Bu çerçevede açılma (coming out) öncesi, açılma süreci ve sonrasındaki aile yapıları, sosyal ilişkileri, dini bilgi ve eğitimleri, eşcinselliğe dair bilgi birikimleri, dindarlıkları ve psikolojik durumlarından yola çıkılarak bu bireylerin süreç içerisindeki dini psiko-sosyal durumlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda LGBTİ+ bireylerin açılma öncesi, açılma süreci ve açılma sonrası süreçte neler yaşadıklarına dair aktardıkları bilgilerin derinlikli ve nitelikli analizlerin gerçekleştirilebilmesi için nitel araştırma yönteminin kullanılması tercih edilmiştir. Araştırma deseni olarak olgubilim (fenomenoloji) modeli, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ve maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Katılımcılara kartopu tekniğiyle ulaşılmıştır. 9 Lezbiyen, 15 Gey, 6 Biseksüel, 3 Trans birey olmak üzere toplam 33 katılımcıya ulaşılmıştır. Yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak toplanan veriler betimsel analiz ve içerik analizine tabii tutularak incelenmiştir. Çalışma sonucunda LGBTİ+ bireylerin çocukluk ve gençlik yıllarında ebeveyn ilişkilerinde problemler yaşadıkları, cinsel yönelimlerini çoğunlukla çocukluktan kısmen de ergenlikten itibaren keşfetmeye başladıkları ve cinsel yönelimlerini keşfettikten sonra psikolojik olarak zor bir süreç yaşadıkları tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra bu bireylerin cinsel yönelimleriyle ilgili olarak araştırma yaptıkları ve çeşitli uzmanlardan destek almayı ihmal etmedikleri, bu destek için genellik ruh sağlığı uzmanlarına başvurdukları görülmekle beraber bu dönemde dini anlamda içsel çatışmalar yaşama ve dini inanç ve cinsel yönelimleri arasında kalma durumunun yaygın olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Cinsel yönelime dair tam emin olma zamanı ve şeklinin kişisel deneyimlerle şekillendiği görülmüştür. LGBTİ+ bireylerin dindarlıklarının da cinsel yönelimlerinden etkilendiği tespit edilmiştir. Buna göre inandıkları din ve cinsel yönelimleri arasında kalan katılımcıların bir kısmının bu durumu dini reddetme yolunu tutarak aştıkları, büyük bir çoğunluğun ise inanç dairesi içinde kalmayı tercih etmekle beraber ya geliştirdikleri bireysel din anlayışına sığınarak ya da inançları ve cinsel yönelimleri arasında ayrım yaparak bu problemin üstesinden gelmeye çalıştıkları görülmüştür. Ayrıca bir kısmının ebeveynlerine ve arkadaşlarına konuyu açıklamakta güçlük çektikleri ve dışlanmaktan korktukları, içlerine kapanmayı ya da ailelerinden uzaklaşmayı ve sosyalleştikleri arkadaş ortamlarını değiştirmeyi tercih ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the religious psycho-social status of LGBTI+ individuals during the process by taking into account their family structures, social relations, religious knowledge and education, knowledge about homosexuality, religiosity and psychological states before, during and after coming out. For this purpose, the use of qualitative research method was preferred in order to enable in-depth and qualified analyses of the information conveyed by LGBTI+ individuals about what they experienced before, during and after coming out. The phenomenology model, criterion sampling and maximum variation sampling from purposeful sampling methods were used as the research design. Participants were reached using the snowball technique. A total of 33 participants were reached, including 9 Lesbians, 15 Gays, 6 Bisexuals and 3 Transgender. The data collected using the semi-structured interview technique was examined by subjecting it to descriptive and content analysis. As a result of the study, it was determined that LGBTI+ individuals experience problems in their parental relationships during childhood and adolescence, that they mostly start to discover their sexual orientation from childhood and partly from adolescence, and that they experience a difficult process psychologically after discovering their sexual orientation. In addition, it was observed that these individuals do research on their sexual orientation and do not neglect to get support from various experts, and that they generally apply to mental health experts for this support, and that it is common to experience internal conflicts in a religious sense and to be stuck between their religious beliefs and sexual orientation during this period. It was observed that the time and form of being completely sure about their sexual orientation is shaped by personal experiences. It was determined that the religiosity of LGBTI+ individuals is also affected by their sexual orientation. Accordingly, it was observed that some of the participants who are stuck between their religion and sexual orientation overcome this situation by rejecting religion, while the vast majority prefer to stay within the circle of faith, and try to overcome this problem either by taking refuge in the understanding of religion they have developed or by making a distinction between their beliefs and sexual orientation. It has been determined that some of them have difficulty explaining the issue to their parents and friends and that they are afraid of being excluded, and prefer to withdraw into themselves or move away from their families and change the circle of friends with whom they socialize.