A comparative analysis into the export performance of Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) in the Turkish manufacturing industry
Türkiye imalat sanayindeki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) ihracat performansına yönelik karşılaştırmalı analiz
  1. Tez No: 1011123
  2. Yazar: DENIZ YALABITORKAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN EMEL AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türk imalat sanayisinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin ihracat performansını inceleyerek geleneksel ve çağdaş uluslararasılaşma teorilerini bir araya getirmektedir. Çalışma, ihracat başarısını etkileyen önemli faktörleri vurgulamakta; beceri, yenilikçilik, girişimcilik, duyarlı yönetim ve çevre politikalarında güçlü yönleri ortaya koyarken, finansmana erişim ve uluslararasılaşma alanlarında zorlukları belirtmektedir. İhracat pazarlarına giriş kararını analiz etmek için Probit modeli, ihracat faaliyetlerinin kapsamını incelemek için ise Tobit modeli kullanılmıştır. Bulgular, işgücü verimliliği, firma yaşı, KOBİ statüsü, kalite sertifikası, web sitesi varlığı ve Ar-Ge yatırımlarının ihracat performansı üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermektedir. KOBİ'ler kaynak sınırlamalarıyla karşı karşıya kalsalar da, kalite sertifikaları ve çevrimiçi varlık ihracata katılımı artırmaktadır. Tobit modeli, bu faktörlerin ihracat faaliyetlerinin kapsamını da artırdığını doğrulamaktadır. Çalışmada 2019 yılı verilerinin kullanılması göz önüne alındığında, pandemi sonrası güncellenmiş verilerle yeni bir çalışma yapılması önerilmektedir. Gelecek araştırmaların, ihracat performansını etkileyen faktörlerin değişimini yakalamak için boylamsal bir yaklaşım benimsemesi ve ek değişkenler içermesi faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the export performance of SMEs in the Turkish manufacturing industry, integrating traditional and contemporary internationalization theories. It highlights key factors influencing export success, revealing strengths in skills, innovation, entrepreneurship, responsive administration, and environmental policies, while noting challenges in finance access and internationalization. Using a Probit model to analyze the decision to enter export markets, followed by a Tobit model to examine the extent of export activities, the findings show labor productivity, firm age, SME status, quality certification, website presence, and R&D investments significantly impact export performance. SMEs face resource constraints, but quality certifications and online presence enhance export engagement. The Tobit model confirms these factors also increase the extent of export activities. Given the use of 2019 data, a new study with updated post-pandemic data is recommended. Future research should adopt a longitudinal approach and include additional variables to capture the evolving factors affecting export performance.