Türkiye otomotiv sektörünün ihracat performans analizi
Turkey's automotive sector export performance analysis
  1. Tez No: 209528
  2. Yazar: ÖMER FARUK ŞAH
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. FİLİZ ÖZAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalısmada, Türk otomotiv sektörünün ihracatı degerlendirilmis ve sektörün ihracat performansı belirlenmeye çalısılmıstır. Performansın belirlenmesinde rekabet endeksi kullanılmıstır. Türk otomotiv sektörü, 1990'dan sonra dısa dönük bir yapılanma sürecine girmistir. Uluslararası standartlarda üretim ve ürün kalitesi ile dünya pazarlarına ihracat yapan sektörün, 1990'da dünya ihracatından aldıgı pay hemen hemen yok denecek kadar küçük iken, 2000'de %0.3'e 2005'de %1'e yükselmistir. Gümrük Birligi tam üyelik sonrası Türkiye otomotiv sanayii ihracat performansı, dünya otomotiv ihracatı ve Türkiye'de diger sektör ihracatlarıyla karsılastırıldıgında, sektör ihracatı sürekli artmıs, özellikle 2002'den sonra hem dünyada hem Türkiye'de ortalamanın üzerinde bir performans sergilemistir. Türk otomotiv sektörünün ihracat performansını olumlu etkileyen baslıca faktörleri; yabancı sermayenin otomotiv sektörüne yaptıgı yatırımlar, Türkiye'nin cografi konumunun büyük ve zengin ülkelere yakınlıgı, sektördeki nitelikli isgücü, güçlü bir yan sanayiine sahip olunması, GB ile AB otomotiv sanayii ile sıkı bir isbirligi içersinde olunarak rekabette avantaj saglanılması olarak sıralayabiliriz. Anahtar Sözcükler 1. Türkiye Ekonomisi 2. Otomotiv sektörü 3. Otomotiv hracatı 4. Otomotiv Sektörü hracat Performansı 5. hracat Performans Analizi
Özet (Çeviri)
In this study, the export of Turkey automotive sector has been evaluated and automotive sector?s export performance has been tried to determine. It is used comparative export formula to determine performance. After 1990, Turk automotive sector enter a new structural process. The sector has started producing in international standarts and exporting to world market. While the share of Turkey automotive sector?s export was very small in 1990, this share rose 0.3 percent in 2000 and 1.0 percent in 2005. After entering to Customs Union, when automotive export performance of Turkey compares with world automotive export and Turkey?s other sector exports, automotive export has continuously increased. Especially after 2002, automotive sector in both Turkey and the world has showed a performance over the world automotive export average. The main factors which affect automotive export performance of Turkey are; foreign capital investment, geographical place of Turkey in the world, quality of labor force, owning to a powerful automotive part industry and advantages of our entrance to Customs Union. Key Words 1.Turkey Economics 2. Automotive Sector 3. Automotive Export 4. Automotive Sector Export Performance 5. Analysis of Export Performance