Baltık mimarisi endüstri mirası bağlamında kars bira fabrikası'nın belgelenmesi ve koruma sorunları
Documentation and conservation issues of the kars beer factory in the context of baltic architectural industrial heritage
- Tez No: 1011124
- Danışmanlar: DR. FERNAZ ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
Özet
Kars, stratejik coğraϐi konumu nedeniyle tarih boyunca birçok farklı medeniyet ve kü ltü rü n yerleşim alanı olmuştur. Bu durum kentin zengin bir kü ltü rel mirasa sahip olmasına sebebiyet vermiştir. Kars, 1878–1918 yılları arasında yaklaşık 40 yıl boyunca Çarlık Rusya'nın hâkimiyetinde kalmıştır. Gü nü mü zde, Kars'ın mevcut kent dokusu incelendiğinde bu 40 yıllık sü reç içerisinde oluşan belirgin şehir planlaması karşımıza çıkmaktadır. Fakat bu dö neme ait endü stri mirası yapıları ve bu yapılarda kullanılan geleneksel ü retim teknik verileri sınırlı dü zeyde gü nü mü ze ulaşabilmiştir. Kars şehir merkezinde Anıtlar Kurulu tarafından tescillenmiş ve gü nü mü ze ulaşan dö rt adet endü striyel miras yapısı mevcuttur. Gü nü mü ze ulaşabilen sınırlı sayıdaki endü striyel miras yapılarından Eski Bira Fabrikası Rus Çarlığı dö neminde bira ü retim tesisi olarak inşa edilmiş olup, Cumhuriyet dö neminde askeri hamam olarak kullanılmıştır. Yapı başta terkedilme olmak ü zere birçok nedenden dolayı ϐiziksel ve işlevsel olarak bozulmuştur. Bu çalışma kapsamında gü nü mü zde yok olmak ü zere olan endü stri miraslarından Kars Eski Bira Fabrikası'nın bozulma sorunlarının nedenleri ve gü nü mü zdeki durumunun tarihsel ve ϐiziksel verileri ile ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bozulma sorunlarının tespiti için yerinde gö zlemler yapılarak, konvansiyonel metotlarla yapının 2024 yılında rö lö vesi alınmıştır ve bu çalışma kapsamında çizimler ile belgelenmiştir. Gü nü mü zde yapının bozulmaları aynı durumdadır. Ayrıca literatü r araştırması yapılmış, resmi kurum ve kuruluşlardan yapı ile ilgili yazılı ve çizili kaynaklar incelenmiştir. Tü m çalışmalar doğrultusunda geçmişten gü nü mü ze bozulma nedenleri ve bunun etkileri tespit edilerek tablo halinde sunulmuştur. Ayrıca tü m bu tespitlerin bir arada sunulması için çok katmanlı bir gö rselleştirme ö nerisi oluşturulmuştur. Bö ylece rö lö ve ve bozulmaların çizimler ile birlikte okunması amaçlanmıştır. Tü m bu çalışmaların ilerde yapının korunması ve gelecek nesillere ulaşması için belgelenmesi ve ayrıca yapılacak restorasyon çalışmalarına tarihsel ve ϐiziksel veri olarak katkıda bulunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kars has been a settlement area for many different civilizations and cultures throughout history due to its strategic geographical location. This has resulted in the city having a rich cultural heritage. Kars remained under the rule of Tsarist Russia for approximately 40 years between 1878 and 1918. Today, when examining the current urban fabric of Kars, the distinct urban planning that emerged during this 40-year period is evident. However, only a limited amount of industrial heritage structures from this period and the traditional production techniques used in these structures have survived to the present day. There are four industrial heritage structures in the city center of Kars that have been certified by the Monuments Board and have survived to the present day. Among the limited number of industrial heritage structures that have survived to the present day, the Old Beer Factory was built as a beer production facility during the Russian Empire and was used as a military bathhouse during the Republican era. The structure has deteriorated physically and functionally for many reasons, primarily abandonment. Within the scope of this study, the aim is to reveal the causes of the deterioration problems of the Kars Old Beer Factory, one of the industrial heritage sites that is currently on the verge of disappearing, and its current situation with historical and physical data. On-site observations were conducted to identify structural deterioration issues, and a survey of the structure was carried out in 2024 using traditional methods. This work was documented with drawings. The deterioration of the structure remains the same today. In addition, a literature review was conducted, and written and drawn sources related to the structure from official institutions and organizations were examined. Based on all these studies, the causes of deterioration from the past to the present and their effects were identified and presented in tabular form. Furthermore, a multi-layered visualization proposal has been created to present all these findings together. The aim is to enable the reading of the survey and deterioration alongside the drawings. The purpose of documenting all these studies is to ensure the preservation of the structure for future generations and to contribute historical and physical data to future restoration efforts.