E-atık agregalı polimer kazıkların sismik sönümleyici olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
The usability of polymer piles with e-waste aggregate as a seismic damper
  1. Tez No: 1011141
  2. Yazar: FATİH AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP NEŞE KURT ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, elektronik atıkların polimer içerisinde agrega olarak kullanılması yoluyla çevresel bir soruna mühendislik temelli bir çözüm önerisi sunmaktır. Bu doğrultuda, e-atık içeren polimer kazıkların üretimi ve bu kazıkların sahada oluşturulacak kazık gruplarında sismik yalıtım malzemesi olarak ne derece işlevsel olabileceği araştırılacaktır. Böylece hem e-atıkların yeniden kullanımına yönelik sürdürülebilir bir yöntem geliştirilmesi hem de yapıların sismik performansının iyileştirilmesine katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to offer an engineering-based solution to an environmental problem by using e-waste as aggregate in polymer. In this direction, the production of polymer piles containing e-waste and the extent to which these piles can be functional as seismic insulation material in pile groups to be formed in the field will be investigated. Thus, it is aimed to develop a sustainable method for the reuse of e-waste and to contribute to the improvement of the seismic performance of structures.