COVID-19 için bazı fitokimyasalların (berberin, kurkumin, emodin, wogonin) in silico ortamda analizi
In silico analysis of some phytochemicals for COVID-19
  1. Tez No: 1011159
  2. Yazar: MEYSEM HALUF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN MUSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
COVID-19, pandemi veya koronavirüs pandemisi 1 Aralık 2019 da Çin'in wuhan kentinde ortaya çıkmıştır. SARS-CoV-2 adı verilen yeni bir koronavirüs, birkaç hastada belirli bir neden olmaksızın gelişen ve tedaviye veya aşıya yanıt vermeyen zatürre geliştikten sonra teşhis edildi. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 11 Mart 2020 tarihinde küresel salgın ilan edildi. 13 Mart 2020 tarihinde ise Avrupa'nın artık koronavirüs krizinin merkez üssü haline geldiği bildirildi. Günümüze kadar yüzbinlerce hastanın ölümüne neden olan bu virüsün tedavisi için birçok bilimsel çalışma yapılmıştır. Her ne kadar tedavi amaçlı bazı aşılar geliştirilmiş olsa da bu aşıların güvenilirlikleri tam olarak kanıtlanamamıştır. Bu nedenden dolayı toplumda aşılara karşı ön yargılar oldukça yaygındır. Ayrıca herhangi bir ilaç tedavisi de henüz geliştirilememiştir. Bu aşamada en çok yönelinen alan fitokimyasallar olmuştur. Fitokimyasallar hem doğal bitkilerden bulunmasından dolayı hem de birçok açıdan sentetik ilcalara karşı daha güvenilir olmalarından dolayı büyük avantajlara sahiptir. İlaç geliştirme çok maliyetli ve zaman alıcı bir yöntem olduğundan dolayı çalışmalar başlamadan önce kesinlik oranı yüksek moleküllerin tespit edilmesi büyük önem taşımaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji ve veri alt yapısı sayesinde arge çalışmalarına başlamadan önce bilgisayar ortamında bu analizleri yüksek doğruluk oranı ile yapılabilmektedir. Emilim, dağılım, metabolizma ve atılım (ADME) adı verilen analizler ve moleküler kenetlenme modellerinin oluşturulması ile yeni ilcalar geliştirilmeden önce geliştirilecek ilacın etkileri yüksek oranda tahmin edilebilmektedir. Bu çalışmada birçok hastalık tedavisinde kullanılan berberin, kurkumin, emodin ve wogonin fitokimyasallarının hem ADME özellikleri hem de moleküler kenetlenme modelleri hesaplanarak koronavirüs tedavisinde hangi oranda kullanılabileceği tespit edilecek ve böylece yeni ilaç tasarımda üreticilere büyük oranda yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
COVID-19, also known as the coronavirus pandemic, emerged on December 1, 2019, in the city of Wuhan, China. A novel coronavirus named SARS-CoV-2 was identified after several patients developed pneumonia without a specific cause and did not respond to treatment or vaccination. The World Health Organization declared it a global pandemic on March 11, 2020. On March 13, 2020, it was reported that Europe had become the epicenter of the coronavirus crisis. Numerous scientific studies have been conducted for the treatment of this virus, which has caused hundreds of thousands of deaths to date. Although some vaccines have been developed for treatment purposes, the reliability of these vaccines has not been fully proven. For this reason, there are widespread prejudices against vaccines in society. Additionally, no medicinal treatment has yet been developed. At this stage, the area most focused on has been phytochemicals. Phytochemicals have significant advantages both because they are sourced from natural plants and because they are generally more reliable than synthetic drugs in many respects. Since drug development is a costly and time-consuming process, it is crucial to identify molecules with a high probability of efficacy before starting research. Thanks to the advancing technology and data infrastructure today, these analyses can be conducted with high accuracy in computer environments before starting research and development efforts. By conducting analyses known as absorption, distribution, metabolism, and excretion (ADME) and creating molecular docking models, the effects of the drug to be developed can be predicted with a high degree of accuracy before new drugs are created. In this study, the ADME properties and molecular docking models of phytochemicals such as berberine, curcumin, emodin, and wogonin, which are used in the treatment of various diseases, will be calculated to determine their potential use in coronavirus treatment, thus providing significant guidance for manufacturers in new drug design.