Kilis ilinde kırmızı biber üreticilerinin iklim değişikliği algısı ve uyum stratejileri
Perception of climate change among red pepper producers in Kilis province
  1. Tez No: 1011160
  2. Yazar: MEHMET KOZDİBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BURAK AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kilis ilinde kırmızı biber üreten çiftçilerin iklim değişikliği algısını, gözlemlenen etkileri, uyum stratejileri ve karşılaştıkları engelleri incelemektir. Tarım sektörü iklim değişikliğinden en çok etkilenen sektörlerden biridir ve Türkiye de iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine oldukça savunmasızdır. Kilis ili kırmızı biber üretiminde Türkiye'nin önemli üretim merkezlerinden biri olup, son yıllarda bölgede gözlemlenen sıcaklık artışları, kuraklık dönemleri ve aşırı yağışlar kırmızı biber üretimini tehdit etmektedir. Çalışmada, Kilis kırmızı biber üreticilerinin iklim değişikliği konusundaki farkındalık seviyeleri, algıları, uyum stratejileri ve karşılaştıkları engellerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Böylece, bölgede sürdürülebilir tarımsal üretimin sağlanması ve gıda güvencesinin korunması için politika ve stratejilerin geliştirilmesine katkı sunulması hedeflenmektedir. Araştırmanın sonuçları, benzer iklim koşullarına sahip diğer bölgeler için de referans olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the perception of climate change among farmers producing red peppers in Kilis Province, including observed effects, adaptation strategies, and the obstacles they face. The agricultural sector is one of the most affected sectors by climate change, and Turkey is particularly vulnerable to its negative impacts. Kilis Province is one of Turkey's significant production centers for red pepper, and recent observed increases in temperature, periods of drought, and excessive rainfall in the region threaten red pepper production. The study aims to determine the awareness levels, perceptions, adaptation strategies, and challenges faced by Kilis red pepper producers regarding climate change. In this way, it seeks to contribute to the development of policies and strategies for ensuring sustainable agricultural production and food security in the region. The results of the research are also intended to serve as a reference for other regions with similar climatic conditions.