The Effects of empioyee training on turnover in the Turkish insulation sector
Eğitim faaliyetlerinin işgücü devir hızı üzerindeki etkileri: Türk izolasyon sektörü
- Tez No: 101119
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEYNEP SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET EĞİTİM FAALİYETLERİNİN İŞGÜCÜ DEVİR HIZI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ: TÜRK İZOLASYON SEKTÖRÜ Temelinde insan kaynaklarının bulunduğu yeni rekabet anlayışı üretimde; karar verme ve problem çözme sürecinde aktif rol alan, yeni teknolojilere hızlı bir biçimde uyum sağlayan, gerekli bilgi ve becerilere sahip bir işgücüne olan talebi artırmıştır. Gelişen teknoloji ve artan rekabet ile birlikte, inşaat sektöründe ürün çeşitliliğinin arttığı, yerinde üretimin azalarak daha mekanize hale geldiği ve fabrikasyon üretimin arttığı görülmektedir. Bunun sonucunda inşaat sektöründe de eğitim ve beceri seviyesi yüksek, esnek bir işgücü yapısına gereksinim duyulmaktadır. Ancak küçük ve orta ölçekli işletmelerin sektörde önemli bir yer tutması, talep kararsızlıkları, düşük eğitim seviyesi ve yüksek işgücü devir oranı, inşaat sektöründe eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin karşısında bulunan en büyük engellerdir. İnşaat sektörü, genel olarak, sektöre girdi sağlayan yükleniciler ve tedarikçiler olmak üzere iki ana bileşenden oluşmaktadır. Tedarikçiler, ürün ve süreç özellikleri, istihdam ettiği işgücü, hedef pazar kitlesi, yenilikçilik ve yeni teknolojilere uyum açısından yüklenicilere göre çeşitli farklılıklar göstermektedir. Özellikle, imalat sektörünün bir parçası olarak faaliyet gösteren yapı malzemeleri üreticileri ihraacat imkanları sayesinde genişlettikleri pazar olanakları ile inşaat sektörünü olumsuz olarak etkileyen talep kararsızlıklarından daha az etkilenmekte ve uzun dönem yatırımlara daha uygun bir yapı göstermektedir. Enerji tasarrufu ihtiyacı ve çevre koruma çabaları sonucunda, yalıtıma verilen önemin artması ve sınırlı pazar olanakları, yapı malzemeleri üreticileri içerisinde yer alan yalıtım sektöründe faaliyet gösteren firmalar için yenilikçilik ve yeni ürün ve süreç teknolojileri kullanma konusunda önemli bir itici güç oluşturmaktadır. Bunun sonucunda firmalar gerek pazar içerisindeki rekabetçi güçlerini arttırmak gerekse yeni teknolojilere daha kolay uyum sağlayabilmek için, eğitim ve geliştirme faaliyetlerine yatırım yapmak konusunda sektör içerisinde rol alan diğer kurum ve kuruluşlara göre daha istekli davranmaktadırlar. Bu çalışma, Türk izolasyon sektöründe firmalar tarafından sağlanan eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin işgücü devir hızı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Eğitim ve geliştirme faaliyetleri firmaların istihdam ettikleri işgüne bakış açısını ifade ederken, işgücü devir hızı, işgücünün firmalar tarafından sağlanan eğitim ve geliştirme faaliyetlerine yaklaşımını ifade etmektedir. Firmalar tarafından doldurulan anket formlarının değerlendirilmesi ile, Türk izolasyon sektörü içerisinde faaliyet gösteren firmaların gerek rekabetçi güçlerini artırabilmek, gerekse nitelikli bir işgücü yapısı elde edebilmek için eğitim ve geliştirme faaliyetlerine yatırım yaptıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte,.işgücünün eğitim ve geliştirme faaliyetlerine olan yaklaşımlarında farklılıklar olduğu saptanmıştır. Eğitim ve geliştirme faaliyetleri alt kademenin işgücü devir oranını düşürmekte, orta kademenin işgücü devir oranını artırmakta, ancak üst kademenin işgücü devir oranı üzerinde anlamlı bir etki göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OF EMPLOYEE TRAINING ON TURNOVER IN THE TURKISH INSULATION SECTOR The increasing importance of human capital as a source of competitive strength has intensified the demand for a high-skilled and trained workforce. As a result of changing technology and increased competition, the construction process has moved towards more off-site manufacturing and more mechanized on- site work which requires a well-trained and adaptable workforce. However, there are several impediments to training and development activities in the construction industry, such as the predominance of small and medium-sized enterprises, demand fluctuations, a low-educated workforce, and high turnover rate. As a part of the manufacturing industry, suppliers are more open to innovations and new technologies than constructors. Because of fewer demand fluctuations, suppliers are more likely to invest long-term. Firms in the industry are willing to invest in training and development activities. As a consequence of rising heating costs and increasing concern for environmental protection, the demand for insulation materials is increasing dramatically as one of the leading technology-based and innovative sectors in the building materials market. The greater emphasis on insulation and the present tight market conditions increase competition and constrain firms to use new process and product technologies in the Turkish insulation sector. As a result, firms provide training and development programs for their employees to be more competitive and to obtain well-trained and developed workforce. In this study the relationship between the amount of training and development activities provided by insulation firms and the turnover rate is examined. Althogh training and development activities indicate firms' attitude toward human capital, turnover denotes the employees' potential response to these activities. Analysis of questionnaire forms shows that the firms in the Turkish insulation sector are willing to invest in human capital and training and development activities in order to be more competitive. Additionally, the potential responses of top-level managers, mid-level, and low-level employees to training and development activities are different. Training and development activities reduces low level's turnover rate. However, these activities increases the mid level's turnover rate. Lastly, training and development activities are not significant factors in top level's turnover rate. IX