Turizm ve rekreasyon açısından Karadeniz Ereğli Cehenmenağzı Mağaraları'nın kullanıcı ilişkilerinin değerlendirilmesi
The Evaluation of the users of Karadeniz Ereğli Cehennemağzı caves from the eouristic and recreational point of view
  1. Tez No: 101120
  2. Yazar: GAMZE TATAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMET KILINÇASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
TURİZM VE REKREASYON AÇISINDAN KARADENİZ EREĞLİ CEHENNEMAĞZI MAĞARALARI' NIN KULLANICI İLİŞKİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ ^ ÖZET Dünyamızın hızlı değişim ve gelişimine bağlı olan nüfus artışı ve kentleşme, insan yaşamı için gerekli olan maddi ve manevi kaynaklar üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Bu olumsuz etkiler hava, su, toprak gibi doğal kaynakların azalması ve kalitesinin düşmesi, kültürel kaynakların tahrip olması, insanlar arasındaki ilişkilerin zayıflaması, psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklar gibi sorunlara neden olmaktadır. Rekreasyon ve turizm bu sorunların çözümüne yardımcı olan önemli faktörlerdir. İnsanların boş zamanlarında yaptıkları eylemlerle oluşan rekreasyon ve turizm eski zamanlardan beri farklı yoğunluklarda gerçekleşmektedir. Ancak yirminci yüzyılın başlarından itibaren insan yaşamım destekleyen önemli bir rol üstlenmişlerdir. Rekreasyon ve turizmin insan yaşamında bu kadar büyük önem kazanmasımn ve dünyada bu kadar yaygınlaşmasının önemli sebepleri vardır. Bu sebepler nüfusun artması, kişisel gelir miktarının yükselmesi, teknolojik ilerlemelerle ulaşımın kolaylaşması, insanların eğitim düzeyinin yükselmesi ve çalışma sürelerinin azalması ile boş zamanların artmasıdır. Dinlenme, fiziksel ve zihinsel yenilenme amacı rekreasyon ve turizmin ortak amaçlandır. Dolayısıyla başta doğal ve tarihi olmak üzere pek çok kaynak hem rekreasyon hem de turizm eylemleri için kullanılabilmektedir. Demir ve Çelik Fabrikasının kurulması ile ekonomik bir gelişim gösteren Ereğli, bu gelişimi toplumsal alana da taşımış, ekonomik, sosyal, kültürel ve fiziksel yapısıyla Türkiye'nin sayılı kentlerinden biri haline gelmiştir. Yaşam seviyesinin yüksek olması halkın talep ettiği rekreasyon eylemlerinin çeşitlenmesine neden olmuş,bu da halkın ilgisini çekecek farklı rekreasyon alanları yaratma ihtiyacını doğurmuştur. Ereğli bir sanayi şehri olarak bilinmesine rağmen, tarihsel kökeni M.Ö. 2000'li yıllara uzanan eski bir yerleşimdir. Coğrafi konumu ve sahip olduğu doğal limanı nedeniyle tarihi boyunca pek çok tarihsel topluluğu barındırmıştır. Ancak bu toplulukların izlerinin çok az miktarı günümüze kalmıştır. Cehennemağzı Mağaraları bunlardan biridir. Bu mağaralar mitolojide ve Hıristiyanlık dininin ilk yıllarında önemli olaylara sahne olmuştur. Bu çalışmada Cehennemağzı Mağaralarının rekreasyon amaçlı kullanıma uygun, turistik çekiciliğe sahip olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla örneklem büyüklüğü 1000 olan bir anket çalışması yapılmış, yetkililerin bu konuyla ilgili görüşleri alınmış vıııMağaraların halk tarafından rekreasyonel kullanım için tercih edilip edilmediği sorgulanmış ve ankete katılanların %90.7'sinin böyle bir kullanımı tercih edeceği sonucu çıkmıştır. Mahallelerde yaşayan kişilerin, yaş, cinsiyet, eğitim ve gelir durumlarına göre mağaralar için önerdikleri rekreasyon eylemlerinde farklılıklar gözlenmiştir. Mağaraların turizm potansiyeli incelendiğinde turizm açısından çekici bir alan olduğu sonucuna varılmıştır. Anadolu'da Hıristiyanlığın ilk örgütlendiği kentler arasında yer almasıyla Ereğli, ilk tapmaklar arasında yer almasıyla da Cehennemağzı Mağaraları belirli bir öneme sahiptir. Bu nedenle özellikle Hz. İsa'nın 2000. doğum yılını kutlamak amacıyla, Hıristiyan dünyasından pek çok kişinin 2000 yılı süresince dinleri için kutsal sayılan yerlerin bulunduğu ülkeleri ziyaret edecek olması bir başlangıç olarak değerlendirilmeli, hem 2000 yılı inanç turizmi için hem de gelecek yıllarda olması istenen turistik seyahatler için gerekli hazırlıklar yapılmalıdır. ıx
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF THE USERS OF KARADENİZ ERE?Lİ CEHENNEMA?ZI CAVES FROM THE TOURISTIC AND RECREATIONAL POINT OF VIEW SUMMARY The population growth and urbanization depending on the rapid development of our world have negative impacts on those physical and psychological resources required by people. These negative impacts cause troubleslike decrease in both quality and amount of natural resources such as air, water, soil, the destruction of cultural sources and ever weakening relations between people and some psychological and physical disorders. Recreation and tourism are important factors that prove helpful in the elimination of such troubles. Recreation and tourism activities carried out by people in leisure time happen at varying intensities since old eras. However, they assumed an important role supporting human life and became so widespread throughout the world. These reasons are population growth, increase of personal income level, facilitation of transportation ensured by technologic advances, elevation of education level of people, decreasing working time and increasing leisure time. Relaxation and physical mental renovation are goals that are shared by both recreation and tourism. Consequently, so many resources especially natural and historical ones can be used for both recreation and tourism activities. Having displayed an economic development upon the foundation of Iron and Steel Factory, Ereğli has extended this development to social area entered in the leading towns of Turkey in respect to its economic, social, cultural and physical structure. The high living standarts have caused diversification of recreation activities as demanded by public and this, in turn, has resulted in the requirement to create different recreation areas which would draw public interest. Though known as an industrial town, Ereğli is also an old settlement area dating far back to B.C. 2000. Many historical communities lived in Ereğli during history due to the geographical position and natural port of the town. However, so little traces of these communities have stayed in the town until today. Cehennemağzı Caves are one of such traces. These caves witnessed important events in mythology and initial years of Christianity. What investigated by this study is if Cehennemağzı Caves fit for recreation purposes and if they have a touristic attraction. For this purpose, a questionnaire study with an sampling size of 1000 has been carried out and the opinions of authorities on the subject have been taken. It is tried to be find out whether the public.prefer the caves forrecreational purposes or not and it has been found out that 91% of opponents use the caves for recreational activities. According to the results of the questionnaire study results, recreational preferences change according to education, age, sexuality and income levels. When examined in terms of tourism potential, the caves are to have attraction for touristic purposes. Having been one of those Anatolian towns in which the Christianity became organized first, Ereğli and Cehennemağzı Caves taking place amongst first temples have certain importance. Therefore, it must be taken as a beginning that many people from Christian world shall visit those countries which are seemed to be sacred for their religion during the year 2000 in order to celebrate 2000 th birth anniversary of Jesus and all the needed preparations must be made for both the religios tourism of 2000 and the touristic travels expected in following years. XI