Sâyilî-yi Kârşî ve Nevbâve-yi Rûm adlı divanı[inceleme, tenkitli metin]
The dīvān entitled Nevbāva-yi Rūm by Sâyilī-yi Kârshī [text analysis - critical edition]
- Tez No: 1011211
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜZELYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, XV. ve XVI. yüzyıl şairlerinden olan, Türkistân'dan Osmanlı coğrafyasına göç eden ve Anadolu'ya gelmeden önce çeşitli yerleri dolaşan Sâyilî-yi Kârşî'nın Nevbâve-yi Rûm adlı divanını incelemeyi amaçlamaktadır. Sâyilî; Âlî Şîr Nevâî'nin hizmetinde bulunmuş, Abdurrâhman-ı Câmî'ye intisap etmiş, II. Bayezid, Yavuz Sultan Selim ve Kanûnî Sultan Süleyman devirlerine tanıklık etmiştir. Çalışma sürecinde literatürde yerleşik olan“Şîrâzî”nisbesinin hatalı olduğu kanaatine varılmış; bu nisbet, şairin kendi ifadeleri ve tarihî kaynaklar çerçevesinde çürütülerek Sâyilî'nin edebî kimliği yeniden değerlendirilmiştir. Çalışmamızda elde edebildiğimiz dört nüsha esas alınmış, bunlar arasında müellif hattı olduğu değerlendirilen ve hacimce en kapsamlı olan 06 Mil Yz A 6799 no'lu nüsha tenkitli metnin hazırlanmasında temel kaynak olarak kullanılmıştır. Nüshalar arası farklılıkların tespiti amacıyla mukabeleli metin tenkidi de gerçekleştirilmiştir. Tez, giriş ve sonuç bölümü dâhil beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde şairin hayatı ve edebî kişiliği, ikinci bölümde divanın içerik ve biçimsel özellikleri, üçüncü bölümde ise eserin tenkitli metni sunulmuştur. Bu çalışma, hem Sâyilî'nin nisbetinin netleştirilmesi hem de Nevbâve-yi Rûm'un edebî değeri açısından kaynaklara katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines Nevbâve-yi Rûm, the divan of Sâyilî-yi Kârşî, a 15th and 16th century poet who migrated from Turkistan to the Ottoman realms, traveling through various regions before ultimately arriving in Anatolia. Sâyilî served under ʿAlī Shīr Navāʾī, was associated with the renowned Sufi ʿAbd al-Raḥmān Jāmī, and lived through the reigns of Bayezid II, Selim I, and Süleyman the Magnificent. During the course of the research, the widely accepted nisba“Shīrāzī”was found to be inaccurate and was refuted based on the poet's own statements and historical sources, prompting a reassessment of his literary identity. The study draws on four identified and accessible manuscripts. Of these, manuscript no. 06 Mil Yz A 6799 -considered to be in the poet's own hand and the most comprehensive- served as the primary source for the critical edition. The thesis comprises five main sections, including the introduction and conclusion. The first chapter explores the poet's biography and literary profile; the second analyzes the content and formal characteristics of the divan; and the third presents the critical edition. This study aims to contribute both to clarifying Sâyilî's nisba and to evaluating the literary significance of Nevbâve-yi Rûm within the broader context of Ottoman Persian poetry.