Dış ticarette damping uygulamaları ve buna karşı alınan önlemler (AT ve Türkiye örneği)
Application of dumping in foreign trade and measures againist it (The sample EC and Turkey)
  1. Tez No: 51207
  2. Yazar: HAYAT KANATBÜKEN
  3. Danışmanlar: PROF. TEVFİK PEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
m TÜRKÇE ABSTRAKT : Gerek Toplulukta gerekse Türkiye'de uygulanan anti-damping prosedürleri arasında farklılıkların bulunması, uygulamalarda da farklılıklara yol açmaktadır. Bu çalışmada, damping ve son yıllarda en etkin koruma aracı olarak ortaya çıkan anti-damping uygulamalarının AT ve Türkiye açısından değerlendirilmesi amaçlanarak; her iki taraftaki prosedür ve uygulamalar, karşılaştırmalı olarak kapsamlı bir incelemeye tutulmuş, damping ve anti-damping konulan için tarafların belirlediği çizgiler ortaya konmuş ve özellikle ticari ilişkilerine olan etkileri araştırılmıştır. Topluluğun korumacı çizgisi nedeniyle, soruşturmalara konu olan ülke sayısı ve ürün çeşidinde büyük bir artış gözlenmektedir. Topluluk anti-dampig uygulamalarının aşılmasını önlemek amacıyla ilgili en son olarak, montaj işlemleriyle elde edilen ürünleri de o ülke çıkışlı kabul ederek, bu ürünlere anti- damping vergisi uygulama karan alınmıştır.Bunun yanında,en son yürürlüğe koyduğu Madde Vl.nın Yürütülmesi Anlaşması ile, damping yaptığı iddia edilen firmalara yargıya başvuru yolunu açarak karan temyiz etme hakkı vermiştir. Konu Türkiye açısından incelendiğinde ise İki boyutlu bir sonuçla karşılaşmıştır. Topluluğun aldığı korumacı önlemlerin, Türkiye'ye olan ekonomik yansımaları oldukça etkili olmaktadır, özellikle tekstil ürünleri ve demir-çelik sanayi, AT 'in sıkı rekabet politikalar sonucunda, sık sık damping iddialarıyla uğraşmak zorunda kalmaktadır. Topluluk hem emek-yoğun sektörlerde hem de sanayi ağırlıklı ürünlerde, açtığı soruşturmalarda baskı yapmaya çalışarak,Topluluk dışı ülkelere uyguladığı katı korumacılık önlemlerine Türkiye'yi de dahil etmektedir. Topluluk bugüne kadar görülen anti-damping soruşturmalarında Katma Protokol'ü göz ardı etmiştir. Türkiye'de, dampingli ithalattan en fazla rahatsız olan sektörün tekstil sektörü olduğu görülmektedir. Bu sektörde özellikle Uzakdoğu ve Güneydoğu Asya çıkışlı ürünler haksız rekabet ortamı yaratırken; kimya ürünleri, otomotiv ve demir-çelik sektörlerinde de Doğu Avrupa çıkışlı ürünler soruşturmalara konu olmaktadır. Türkiye'de damping ve anti-damping konularını yasal çerçeveye oturtan, 3577 sayılı İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi Hakkında Kanun henüz birkaç yıl öncesinde kabul edilmiştir. Kanun incelendiğinde çelişkiye yol açabilecek bazı ifadelere rastlanmıştır. Kanunda, dampingli ithalata karşı önlem alınmasını gerektiren durumlara, dampingli ithalatın piyasa bozulmasına neden olması gibi yoruma açık bir kavram eklenmiştir. Piyasa bozulmasına neden olacak durumların neler olduğu konusunda ise herhangi bir açıklama getirilmemiştir. Bunun yanında anti- damping vergilerinin aşılması girişimlerine karşı alınacak önlemler hakkında herhangi bir açıklamaya rastlanmamıştır.IV Gümrük Birliği Anlaşması ile Türkiye'de üretilen her mal AT malı kabul edileceğinden, Türkiye'nin her şeyden önce AT standartlarında üretim yaparak ve dampingli ithalattan mümkün olduğunca kaçınarak; fiyat düşüklüğünden doğan avantaj yerine kalite artırımı ile rekabete girişmesi gerekmektedir. Bunun yanında AT içinde korumacılığın daha düşük oranlarda var olduğu sanayilere yönelik ihracat olanakları aranabilir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT: There are differences between the anti-dumping procedures both in EC and in Turkey and these couse differences also in applications.în this study, the evolution of dumping and anti-dumping application, which has recently come into being, has been aimed from the point of view of EC and Turkey; the procedures and applications of either has been investigated deeply and comperatively; the boundaries for dumping and anti-dumping subjects which are determined by the parties has been presented and especially the influences on the trade telations have been investigated. Because of the protective charasteristic of the EC, the number of the countries and the kinds of products on which the investigations has been opened, has increased to stop surpassing of anti-dumping application EC has been finally accepted that the products of mounting are the products of other country and it is decided to assess anti-dumping tax on those products. On the other hand, with the Treatyöto make Article VI. effective it has given the right of seversal to the firms which is claimed to make dumping. When the subject is investigated from the point of view of Turkey, we come accross with the two dimensional consequence. Protective measures of EC are effecttive economically on Turkey. Especially the products of textile and the industry of iron and steel often have to struggle with the claim of dumping because of the competition policy of EC. EC has opened investigation both on the sectors of labor and the products of industry, and thus it includes Turkey into the countries on which it applies protective measure. EC has not been considered Katma Protokol in the investigation of dumping until recently. In Turkey the sector which feels most uncomfortable about the import with the dumping is the sector of textile. In this sector, especially the products of Far East and Sauth East Asia make an unfair competition and moreover the products of chemical ndustry, the iron and steel and otomotive industry of East Europe has become the subject of investigation. The law 3577 about“ Measure of Unfair Competition in Importation ”and anti-dumping on a legal level has been accepted several years ago. When the law is investigated, there are some expressions which can cause contradictions. In the first article, a concept which means that the importation with dumping causes market corruption has been added to the situation which require measure against the importation with dumping. And this concept may be evaluated differently. But there is no explanation about the situations which cause market corruption. Moreover, one has not come accross with any explanation about measures against efforts to surposs the anti-dupping taxes.VI As the products which are produced in Turkey will be considered th products of EC with the Customs Union Agreement, Turkey should make productions in the standards of EC; should avoid the exportation vvith the dumping andshould compete wıth the avality instead of the advantage of law-priced productions.in addition, Turkey can tura tovvards the sectors which are less protected in EC.