Uluslararası Hukukta kuvvet kullanma ve yeni devlet oluşumu: Kosova ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)/Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) örnekleri
Use of force and creation of new states in International Law: The cases of Kosovo and Turkish Republic of Northern Cyprus/Greek Cypriot Administration of South Cyprus
- Tez No: 240236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Uluslararası hukukta geniş anlamda kuvvet kullanma deyimiyle ifade edilen şiddet durumunun hukuki bir temele dayandırılması Birleşmiş Milletler Örgütü ve Andlaşması ile sağlanmaya çalışılmıştır. Birleşmiş Milletler Andlaşması'nda kuvvet kullanma ve karışma eylemleri meşru birkaç istisna dışında yasaklanmıştır. 1945 sonrasında çatışmaların doğasında, teknolojik alanda, evrensel hukuk normlarında meydana gelen değişmeler, halen geçerliliğini koruyan ve emredici norm olarak kabul edilen bu yasakların fiilî veya hukuki olarak yeniden yorumlanması sonucunu doğurmuştur.Uluslararası hukuka uygunluk yorumlarının en güncel örneklerinden birini de NATO tarafından 1999'da Sırbistan'a karşı yapılan Kosova müdahalesi ve bunun sonucunda 17 Şubat 2008 yılında Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesi oluşturmaktadır. NATO'nun Kosova'ya müdahalesi, bazı devlet ve yazarlar tarafından, BM Güvenlik Konseyi'nin yetkilendirmesi dışında gerçekleştirildiğinden kuvvet kullanma yasağını düzenleyen kuralların ihlali olarak kabul edilmiştir. NATO ise eylemini örf ve âdet hukukunda var olduğunu iddia ettiği ?insani müdahale? hakkına dayandırmaya çalışmıştır. Kosova'yı Sırbistan'ın parçası kabul eden 1244 sayılı BM Güvenlik Konseyi Kararı hâlâ yürürlükteyken BM'nin geleneksel politikası olan devletlerin toprak bütünlüğü ilkesi çerçevesinde Kosova'nın bağımsızlığının hukuken sorunlu olduğu düşünülmektedir.Kosova'ya düzenlenen müdahale ve arkasından tek taraflı olarak yapılan bağımsızlık ilanının başka olaylara emsal teşkil etmeyeceği yönündeki açıklamalara rağmen, benzer sorunlu bölgeler açısından uluslararası aktörlerin bunu böyle değerlendirmediği, günümüzde yaşanan olaylardan özellikle de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti örneğinden anlaşılmaktadır. Şimdilik Türkiye ve KKTC dışındaki aktörler tarafından dillendirilen Kosova'nın bu durumunun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'nin Türkiye dışındaki diğer devletler tarafından tanınması ya da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY)'yle iki devletli çözüm yolunu açıp açmayacağı zaman içerisinde açıklığa kavuşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
In international law, United Nations Charter prohibits the use of force and intervention and there are only a few exceptions. In the post-1945 period, the international affairs, the nature of conflicts and the universal norms of law have changed. These changes caused the re-interpretation of mandatory (peremptory) norms, which still maintain their validity in present time.Most recent example of comments on compliance with international law is the NATO intervention in Kosovo in 1999 against Serbia and the results of Kosovo's proclaimation of independence in 17 February 2008. NATO?s intervention in Kosovo, without the UN Security Council's authorization to use of force, is accepted as a violation of the rules which governing the prohibition of use of force and intervention. But NATO, claims that his action is based on the right of a humanitarian intervention. Because the UN Security Council Resolution No. 1244 and the traditional policy of UN about the principle of territorial integrity of states are still in force, the independence of Kosovo is legally considered to be problematic.The intervention in Kosovo and the unilateral declaration of independence was said not to be precedent similar problematic areas. But it is clear that the international actors don?t assess this example in this way and in the context of independence of Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC), some of them claims that Kosovo will be precedent. Currently, if the situtation in Kosovo will be an example for the recognition of Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) or will lead a two-state solution with the Greek Cypriot Administration of South Cyprus, in time it will be clarified.