Arkeolojik pişmiş lahit örneklerinin FTIR ve EDXRF yöntemleriyle incelenmesi ve yerel killer ile karşılaştırılması
Examination of archaeological baked sarcophagus samples with FTIR and EDXRF methods and comparison with local clays
- Tez No: 1011227
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında incelenen pişmiş toprak lahit örneklerinde kuvars, hematit, kalsit, kaolinit, hidroksil, olivin, feldispat, silisyum ve mullit gibi mineraller tespit edilmiştir. Bu örneklem setinin hepsi Enez (Ainos) arkeoloji kazısının Su Terazisi Nekropolünden alınmıştır. Bu tez çalışmasında örnekler iki farklı teknikte EDXRF(enerji dağılımlı X-ışını floresansı) ve FTIR (Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi)ile incelenmiştir. EDXRF datası Origin Pro Lab kullanılarak ve FTIR tekniği Spectra Manager 2 'nin Spectra analysis kısmı kullanılarak işlenmiştir. Her iki teknikte de moleküler bakımından numunelerin içeriği titizlikle bakılıp incelenmeye alınmıştır. Aynı zamanda tanıtım bölümünde Enez hakkında kısa bilgi verilmiş olup yöntem bölümünde spektroskopi ve dalgalar hakkında detaylı bilgi verilmektedir. EDXRF tekniği ile E10 ST11-33 siyah kısım, E10 ST11-106 siyah kısım, E10 ST16-175 arka kısım, E10 ST16-175 boyasız yüzey, E10 ST16-175 siyah kısım ve son olarak E10 ST106-1 siyah kısım incelenmiştir.Bu yöntemde Mg, Si, P, S, Cl, K, Ca, Mn, Fe, C, O, Al, Ti, Cr ve Ar elementleri tespit edilmiştir.Buna ek olarak FTIR tekniği ile de bu M23 beyaz, M23, M23 red, M23 black,M26 black ,M26 red, ST1M3, ST1M4, ST1M4,ST1M8,ST1M9, ST1M24 örnekler incelenmiştir. Her iki teknikte numuneler detaylı incelenip kimyasal bileşenlerini bulduktan sonra standard kil ile kıyaslama yapılmıştır. Ve bulunan sonuçlara göre hangi örnekte hangi elementin miktarı çok belirlenmiş olup açıklama yapılmıştır. Kıyaslama ve tartışma sonuç kısmında yapılmıştır.Bu tez çalışmasında her iki teknikte on yedi örnek incelenmiştir.Yapılan incelemelere göre de kil ile lahit arasında bazı elementler aynı şekilde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the terracotta sarcophagus samples examined within the scope of this thesis, minerals such as quartz, hematite, calcite, kaolinite, hydroxyl, olivine, feldspar, silicon, and mullite were identified. All of this sample set was taken from the Su Terazisi Necropolis of the Enez (Ainos) archaeological excavation. In this thesis, the samples were analyzed using two different techniques: EDXRF (energy dispersive X-ray fluorescence) and FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy). EDXRF data was processed using Origin Pro Lab, and the FTIR technique was processed using the Spectra analysis section of Spectra Manager 2. In both techniques, the molecular composition of the samples was meticulously examined. Additionally, a brief overview of Enez is provided in the introduction section, and detailed information about spectroscopy and wavelengths is given in the methods section. In the EDXRF technique, the following samples were examined: E10 ST11 33 black section, E10 ST11 106 black section, E10 ST16 175 back section, E10 ST16 175 unpainted other, E10 ST16 175 black section, and finally E10 ST106 black section.Using this method, the elements Mg, Si, P, S, Cl, K, Ca, Mn, Fe, C, O, Al, Ti, Cr, and Ar were detected. Additionally, the following samples were examined using the FTIR technique: M23 white, M23, M23 red, M23 black, M26 black, M26 red, ST1M3, ST1M4, ST1M4, ST1M8, ST1M9, and ST1M24. In both techniques, the samples were examined in detail, their chemical components were determined, and then compared with standard clay. Based on the results, the amount of which element was most abundant in each sample was determined and explained. The comparison and discussion are presented in the conclusion section. In this thesis, seventeen samples were examined using both techniques. According to the examinations, some elements were found to be identical in both the clay and the sarcophagus.