Lazer ablasyon yöntemiyle üretilen gümüş nanoparçacık katkılı farklı etken maddeli yara bantlarının üretimi, optimum performansın ve in vivo etkinliğin incelenmesi
Production of silver nanoparticle doped band-aids with different active substances produced by lazer ablation method, investigation of optimum performance and in vivo efficacy
  1. Tez No: 1011249
  2. Yazar: BAYRAM ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ŞÜKÜR KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genel Cerrahi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, General Surgery, Defense and Defense Technologies, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer Savunma Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Canlı vücudundaki bazı organların, çeşitli nedenlerle yapılarının ve fonksiyonlarının bozulmasıyla, bu organların bazı özelliklerinin geçici veya kalıcı olarak kaybolması oldukça sık karşılaşılan ve giderilmesi gereken durumlardandır. Bu geçici veya kalıcı yapısal veya fonksiyonel bozukluklar, yara olarak adlandırılmakta ve iyi bir tıbbi müdahale ile onarılması mümkün olmaktadır. Yara iyileştirilmesini etkileyen faktörler, uygun iyileşme ortamının, nem dengesinin, oksijenizasyonun sağlanması, enfeksiyon durumunun kontrol altına alınmasıdır. Yaranın iyileştirilmesi süresince kullanılan bazı medikal ürünler sağlıklı iyileşme süresinin sağlanmasında bizlere yardımcı olmaktadır. Gereç ve Yöntem: Yara iyileşme sürecini olumlu yönde desteklemek için kullanılan Polycaprolactone (PCL) toksik olmayan, antibakteriyel, biyolojik olarak parçalanabilen ve biyouyumlu biyopolimerler olarak dikkate değer bir uygulama alanı bulmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı doku mühendisliği yapı iskeleleri, ilaç verme, yara pansumanları, ayırma membranları ve antibakteriyel kaplamalar ve stent kaplamalar gibi biyomedikal uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda elektroeğirme yöntemi ile nanolifler üretmek anlaşılmış ve yaygın olarak kullanılabilmektedir. Bu nanolifler, yüksek yüzey alanları ve gözenekleri nedeniyle biyomedikal alanlarda yeni uygulamalar bulmaktadır. Bulgular: Elektroeğirme yöntemi, farklı malzemelerden nanolif yapılara dayalı olarak çeşitli yapılarda dokumalar oluşturmak için oldukça etkin bir üretim yöntemidir. Diğer taraftan, elektroeğirme yöntemi başarılı ve fonksiyonel gözenekli yapılar üretebilmekte iken, spin kaplama tekniği ise başarılı bir şekilde homojen nano veya mikro kalınlıklara sahip düzgün ve homojen tabakalar üretebilmekte oldukça başarılı bir yöntemdir. Sonuç: Çalışmada biyopolimerlere dayalı olarak elektroeğirme yöntemi ile nanofiber yapılara dayalı gözenekli ve spin kaplama yöntemi ile kapalı ince film yapılar oluşturuldu. Oluşturulan bu yapıların içeriğine katkılanacak etken maddelere dayalı olarak yara örtüleri üretildi ve etki performansları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: The loss of organ function in living organisms, whether temporary or permanent, often results from structural and functional impairments caused by various factors and typically requires medical intervention. Such impairments, referred to as wounds, can be addressed through appropriate treatment. Key factors influencing wound healing include maintaining an optimal healing environment, balancing moisture, ensuring adequate oxygenation, and controlling infection. Medical products used during the wound-healing process promote effective recovery. Materials and Methods: Polycaprolactone (PCL) is a non-toxic, antibacterial, biodegradable, and biocompatible biopolymer that plays a significant role in supporting wound healing. Owing to these properties, PCL is widely employed in biomedical applications, including tissue-engineering scaffolds, drug-delivery systems, wound dressings, separation membranes, and antibacterial and stent coatings. The electrospinning method for producing nanofibers has become well-established and widely adopted in recent years. These nanofibers offer new opportunities in biomedical applications due to their high surface area and porosity. Result: The electrospinning method is an effective technique for producing diverse nanofiber-based structures from various materials. While electrospinning enables the fabrication of functional porous structures, the spin-coating technique is particularly effective for generating smooth, homogeneous layers with uniform nano- or micro-scale thickness. Conclusion: This study produced porous nanofiber structures via electrospinning and thin-film structures via spin coating, both using biopolymers. Wound dressings incorporating active ingredients were fabricated from these structures, and their performance was comparatively evaluated.