Büyüme hormonu alan çocuk hasta verilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of children having growth hormone
- Tez No: 1011256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada büyüme hormonu (BH) eksikliği tanısıyla hastaların boy uzama yanıtı, başvuru yaşı, puberte evreleri, kemik yaşı, hedef boy, hipofiz MR bulgularıretrospektif olarak incelendi. BH tedavisi ile sağlanan boy uzama yanıtını ön görmede boydaki negatifleşme, hedef boy SDS, takvim yaşı değerlerinin önemi irdelendi. Çalışmaya 1997-2013 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman HastanesiÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Endokrinoloji Polikliniği'nde büyüm hormonu eksikliği tanısıyla İzlenen ve büyüme hormon tedavisi almakta olan 395 hasta alındı. Tanı dağılımında en geniş grubu izole BHE oluşturuyordu. Tanı aşamasında bakılan ortalama maksimum BH yanıtı klonidin stimülasyon testi için7 ng/ml, L-Dopa stimülasyon testi için 4,4ng/ml bulundu. Ortalama BH dozu 0,2 mg/kg/hafta olarak belirlendi. Olgularımız 10,4 yıl gibi geç başvuru ile hedef boydanönemli negatif boy sapması ile başvurmuşlardı ve % 36'sı ağır büyüme hormon eksikliğigösteriyordu. Olgular uyarı testlerine alınan BH yanıtlarına göre (<3 ng/ml, 3,1- 5 ng/mlve >5 ng/ml ) gruplandırılıp ortalama boy uzama yanıtları karşılaştırıldı. Boy uzamasıile tedavi başlangıç yaşı, puberte evreleri, hedef boy arasındaki ilişki incelendi. Hastalarımızın hipofiz MR' ları incelndi % 65'i normaldi. Toplam 140 hastamız nihai boyaulaştı. Bunların 93 tanesi hedef boya ulaştı.
Özet (Çeviri)
In this study, the height growth response, application age, puberty phases, bone age, target height, hypophysis MR diagnostics of the patients whom were diagnosed with growth hormone deficiency (BH) have been retrospectively examined. In order to estimate the height growth response which is provided with BH treatment, the importance of the negativity with the height, target height SDS and calendar age values have been examined. To the study, 395 patients from Kanuni Sultan Suleyman Hospital Pediatric and Pedo Endocrinology Policlinic, whom were under observance with growth hormone deficiency diagnose and under the treatment for it between 1997-2013. In the diagnose distribution, the widest isolated group was containing with BHE. For the average maximum BH response clonidine stimulation test 7 ng/ml, for L-Dopa stimulation test 4,4ng/ml were found in the examined diagnose phase. The average BH dosage have been found as 0,2 mg/kg/week. Our facts, have been applied with significant negative target height deviation from the target height by a late application for 10,4 years and 36% of them have been showing mass growth hormone deficiency. In accordance with the BH responses for the warning tests (<3 ng/ml, 3,1- 5 ng/mlve>5 ng/ml ), our facts have been grouped and the average height grow responses have been compared. The relationship of treatment starting age, puberty phases and target height with height grow have been examined. The hypophysis MR's of the patients have been examined and 65% of them were normal. Total of 140 patients of us, have reached the final height. 93 of them reached to the target height.