Strateji öğretimiyle uygulanan okuma müdahale programının özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin İngilizce okuma becerilerine etkisi
The effect of the reading intervention program implemented through strategy instruction on the English reading skills of students with specific learning disabilities
- Tez No: 1011285
- Danışmanlar: PROF. DR. MACİD AYHAN MELEKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma kapsamında özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin İngilizce okuma becerilerini geliştirmek amacıyla, strateji öğretimine dayalı bir okuma müdahale programı geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı okuma müdahale programının özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin İngilizce okuduğunu anlama, doğru ve akıcı okuma becerileri üzerindeki etkisi incelemektir. Yöntem: Özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin İngilizce okuma becerilerini desteklemek amacıyla hazırlanan müdahale programının etkililiğini inceleyen bu araştırma, tek denekli araştırma yöntemlerinden katılımcılar arası yoklama evreli çoklu yoklama mo-deli ile desenlenmiştir. Araştırmanın bağımsız değişkenini; öğrencilerin okuma hızı, oku-ma doğruluğu ve okuduğunu anlama becerilerini artırmak üzere yapılandırılan, strateji öğretimine dayalı İngilizce okuma müdahale programı oluşturmaktadır. Araştırmanın bi-rinci bağımlı değişkeni öğrencilerin okuduğunu anlama puanlarıdır. Araştırmanın ikinci bağımlı değişkeni bir dakikada okunan doğru kelime sayısıdır. Son bağımlı değişkeni ise doğru okuma yüzdeleridir. Ayrıca öğrencilerden, öğretmenlerden ve ailelerden sosyal ge-çerlik verileri toplanmıştır. Bulgular: Araştırmanın bulguları, uygulanan okuma müdahale programının özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin İngilizce okuma hızı, doğru okuma ve okuduğunu anlama becerileri üzerinde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmanın sosyal geçerlik bulguları; katılımcıların İngilizce okuma becerilerinde bir gelişme olduğunu, İngilizce okuduğunu anlama ve okuma hızlarının geliştiğini, kullanılan stratejilerin okumayı kolay-laştırıcı ve etkili olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca öğrenciler öğrendikleri stratejileri başka derslerde kullanmaya başladıklarını belirtmiştir. Sonuç ve Öneriler: Uygulanan okuma müdahale programının; İngilizce okudu-ğunu anlama puanlarını arttırmada, bir dakikada okunan doğru kelime sayısını arttırmada; bir dakikada yapılan hata sayısını azaltmada, doğru okuma yüzdesini arttırmada etkili ol-duğu görülmüştür. Müdahale programı farklı sınıf/yaş gruplarında, farklı sosyo-ekonomik düzeydeki öğrencilerle daha fazla katılımcıya uygulanabilir. Gelecek araştırmalarda çalış-ma grup deneysel araştırma yöntemi ile desenlenebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, a reading intervention program implemented through strat-egy instruction was developed to improve the English reading skills of students with spe-cific learning disabilities The aim of this study is to examine the effectiveness of the read-ing intervention program on the English reading fluency, reading accuracy and reading comprehension skills of students with specific learning disabilities. Method: This study, examining the effectiveness of the intervention program pre-pared to support English reading skills, was designed using a multiple probe design across participants, which is one of the single-subject research methods. The independent variable of the study is the strategy-based English reading intervention program structured to increase reading fluency, reading accuracy, and reading comprehension skills. The first dependent variable of the study is reading comprehension scores. The second dependent variable is the number of words read correctly in one minute. The final dependent variable is the percentage of reading accuracy. Additionally, social validity data were collected from students, teachers, and parents. Results: The research findings revealed that the implemented reading intervention program was effective on the English reading fluency, reading accuracy, and reading comprehension skills of students with specific learning disabilities. The social validity findings indicated that there was an improvement in participants' English reading skills, specifically in reading comprehension and reading speed, and that the strategies used were effective and facilitative of reading. Furthermore, students stated that they started using the learned strategies in other courses. Conclusion and Suggestions: It was observed that the applied reading interven-tion program was effective in increasing English reading comprehension scores, increas-ing the number of words read correctly in one minute, decreasing the number of errors per minute, and increasing the percentage of reading accuracy. The intervention program can be applied to a larger number of participants in different grade/age groups and with stu-dents from different socio-economic levels. In future research, the study can be designed using group experimental research methods.