İklim değişikliğinin kırsal alanlara etkisinin kadınlar üzerinden değerlendirilmesi (Diyarbakır ili örneği)
Assessment of the impact of climate change on rural areas through the eyes of women (example from Diyarbakır province)
  1. Tez No: 1011284
  2. Yazar: EMİNE KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖCAL KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, iklim değişikliğinin kırsal alanlarda yaşayan kadınlar üzerindeki ekonomik, sosyal ve çevresel etkilerini Diyarbakır ili örneği üzerinden incelemektedir. Tarıma dayalı geçim yapısının baskın olduğu Diyarbakır kırsalında, iklim değişikliğine bağlı kuraklık, su kıtlığı ve üretim belirsizlikleri, kadınların üretim faaliyetleri, hane içi sorumlulukları ve toplumsal konumları üzerinde çok boyutlu etkiler yaratmaktadır. Çalışma, iklim değişikliğini toplumsal cinsiyet perspektifiyle ele alarak, kırsal kadınların kırılganlıklarını, uyum kapasitelerini ve geliştirdikleri stratejileri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın verileri, Diyarbakır iline bağlı kırsal alanlarda yaşayan 120 kadınla yüz yüze gerçekleştirilen anket çalışmasından elde edilmiştir. Kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak toplanan veriler, kadınların sosyo-demografik özellikleri, iklim değişikliğine ilişkin farkındalık ve algıları, tarımsal üretimde yaşanan değişimler, ekonomik ve sosyal etkiler ile uyum stratejileri çerçevesinde nicel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, kırsal kadınların iklim değişikliğini yüksek düzeyde farkındalıkla algıladıklarını ve bu algının büyük ölçüde gündelik yaşam deneyimleri üzerinden şekillendiğini göstermektedir. İklim değişikliği, kadınlar açısından gelir kaybı, artan iş yükü, stres ve gelecek kaygısı gibi ekonomik ve psikososyal etkiler yaratmaktadır. Kadınların iklim değişikliğine uyum konusunda istekli ve aktif oldukları; ancak eğitim, kurumsal destek, tarımsal yayım hizmetleri ve karar alma süreçlerine katılım konularında önemli zorluklarla karşılaştıkları tespit edilmiştir. Bu çalışma, iklim değişikliği, tarım ve toplumsal cinsiyet arasındaki ilişkiyi bölgesel ve veriye dayalı bir çerçevede ele alarak çalışmalara katkı sunmakta; toplumsal cinsiyete duyarlı iklim uyum politikalarına ilişkin bazı çıkarımlar ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the economic, social, and environmental impacts of climate change on women living in rural areas, using the example of Diyarbakır province. In the rural areas of Diyarbakır, where agriculture-based livelihoods are predominant, drought, water scarcity, and production uncertainties linked to climate change have multidimensional effects on women's production activities, household responsibilities, and social status. The study aims to analyze the vulnerabilities, adaptation capacities, and strategies developed by rural women by addressing climate change from a gender perspective. The research data was obtained from a face-to-face survey conducted with 120 women living in rural areas of Diyarbakır province. Data collected using convenience sampling was evaluated using quantitative analysis methods in the context of women's socio-demographic characteristics, awareness and perceptions of climate change, changes in agricultural production, economic and social impacts, and adaptation strategies. The research findings show that rural women perceive climate change with a high level of awareness and that this perception is largely shaped by their daily life experiences. Climate change creates economic and psychosocial impacts for women, such as loss of income, increased workload, stress, and anxiety about the future. It was found that women are willing and active in adapting to climate change; however, they face significant limitations in terms of education, institutional support, agricultural extension services, and participation in decision-making processes. This study contributes to the literature by addressing the relationship between climate change, agriculture, and gender within a regional and data-driven framework; it also presents some conclusions regarding gender-sensitive climate adaptation policies.