Siyasal markalaşmanın seçmen davranışı üzerindeki etkisi: Türkiye'de bir alan araştırması
The impact of political branding on voter behavior: A field study in Turkey
  1. Tez No: 1011287
  2. Yazar: FATMA ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, siyasi marka değeri ve siyasi marka kişiliğinin 18 yaş ve üzeri seçmenlerin siyasal davranışları üzerine etkisini incelemektedir. Günümüzde siyasal rekabetin artmasıyla birlikte siyasi partiler ve liderler seçmenlerle güçlü bağlar kurabilmek amacıyla marka stratejilerinden yararlanmaktadır. Bu bağlamda siyasal aktörlerin oluşturduğu marka değeri ve marka kişiliği algılarının seçmen davranışları üzerindeki etkisinin ortaya konulması siyasal pazarlama literatürü açısından önem taşımaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemine dayalı olarak tasarlanmıştır. Veriler 2026 Şubat-Mart aylarında Türkiye'de 18 yaş ve üzeri bireylerden gönüllülük esasına dayalı olarak anket yöntemi ile toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak yapılandırılmış bir anket formu kullanılmıştır. Anket formu, katılımcıların demografik özelliklerine ilişkin sorular ile siyasal marka değeri, siyasal marka kişiliği ve seçmen davranışını ölçmeye yönelik ifadelerden oluşmaktadır. Ölçümde 5'li Likert tipi ölçek kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçekler literatürde geçerliliği ve güvenilirliği daha önce test edilmiş çalışmalardan uyarlanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, keşfedici faktör analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi, bağımsız örneklem t testi ve ANOVA testlerinden yararlanılmış ve analizler SPSS programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre siyasi marka değeri ve siyasi marka kişiliğinin seçmen tutumu üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin bulunduğu tespit edilmiştir. Buna karşılık siyasi marka değeri ve siyasi marka kişiliğinin siyasal etkiler üzerindeki etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca demografik değişkenler açısından yapılan analizlerde yaş, gelir düzeyi, eğitim durumu ve meslek değişkenlerine göre araştırma değişkenlerinde anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Cinsiyet ve siyasi parti üyeliği değişkenlerinde ise bazı araştırma değişkenlerinde anlamlı farklılıklar tespit edilirken siyasal etkiler değişkeninde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Elde edilen bulgular siyasal marka değeri ve siyasal marka kişiliğinin seçmen tutumlarının şekillenmesinde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bu yönüyle çalışma siyasal pazarlama ve siyasal marka literatürüne katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of political brand equity and political brand personality on the political behavior of voters aged 18 and above. With the increasing intensity of political competition, political parties and leaders increasingly employ branding strategies to establish stronger connections with voters. In this context, determining how the perceptions of political brand equity and political brand personality formed by political actors influence voter behavior are considered important issues in the political marketing literature. The research was designed based on a quantitative research method. The data were collected by voluntary survey method from individuals aged 18 and over in Turkey in February-March 2026. A structured questionnaire was used as the data collection instrument. The questionnaire consisted of questions regarding the demographic characteristics of the participants as well as statements measuring political brand equity, political brand personality, and voter behavior. A five-point Likert scale was employed in the measurement process. The scales used in the research were adapted from studies whose validity and reliability had previously been established in the literature. In the analysis, an independent samples t-test and ANOVA were utilized. All analyses were conducted using the SPSS statistical software. The findings of the study indicate that political brand equity and political brand personality have a positive and significant effect on voter attitudes. However, the effect of political brand equity and political brand personality on political influence was not found to be statistically significant. Additionally, the analyses based on demographic variables revealed significant differences in the research variables according to age, income level, education level, and occupation. While significant differences were observed in some research variables according to gender and political party membership, no significant difference was found for the political influence variable. The results demonstrate that political brand equity and political brand personality play an important role in shaping voter attitudes. In this respect, the study aims to contribute to the literature on political marketing an political branding.