Bauhaus'da geometrik soyutlama ve temel tasarım eğitimi ile ilişkisi
Geometric abstraction at the bauhaus its interplay with basic design
  1. Tez No: 1011309
  2. Yazar: METİN BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Geometri, tarih boyunca mimariden güzel sanatlara kadar tasarımın her alanında temel bir yapı taşı olmuştur. Doğadaki ritmik biçim tekrarlarını ve oranları perspektif disipliniyle sistemleştiren geometri, tarih öncesi dönemden itibaren hem gündelik nesnelerin hem de yaşam alanlarının kurgulanmasında belirleyici rol oynamıştır. İnsanoğlunun yerleşik hayata geçişiyle birlikte kentsel mimaride somutlaşan bu disiplin, zamanla mekânsal ölçüm ve ulaşım kavramlarının gelişimine de öncülük etmiştir. Rönesans ile Avrupa'da mimarlık, resim ve heykel sanatları, geometriyi perspektif kuralları çerçevesinde yeniden tanımlamıştır. 20. yüzyıla gelindiğinde ise teknolojik ve sosyokültürel birikim, tasarımda“Modernizm”zirvesine ulaşmıştır. Bu süreç, Kübizm ile başlayan sanatsal devrimi, II. Dünya Savaşı sonrası soyut resmin kavramsal derinliğiyle birleştirmiştir. Özellikle Bauhaus ekolü, geometrik formları endüstriyel tasarıma entegre ederek sanat eğitiminde devrim yaratmış ve bu yaklaşımı evrensel bir model haline getirmiştir. Bauhaus ressamlarının geometrik soyutlama yöntemleri, çağdaş kompozisyon tasarımının temel izleği olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda çalışma, günümüz resim sanatının mevcut durumunu geometrik ilkeler ışığında analiz etmeyi ve bu sanatsal sürekliliği akademik bir perspektifle irdelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the science of geometry has served as a fundamental cornerstone for design in both architecture and the fine arts. By systematizing rhythmic visual patterns and proportions found in nature through the principles of perspective, geometry played a decisive role in the configuration of both utilitarian objects and primordial living spaces since prehistoric times. Following the transition to settled life, this discipline manifested in urban architecture and further guided the evolution of spatial measurement and navigational concepts. With the advent of the Renaissance in Europe, architecture, painting, and sculpture redefined geometry within the framework of linear perspective. By the 20th century, technological and socio-cultural advancements culminated in the“Modernist”movement, marking a zenith in design. This era integrated the artistic revolution initiated by Cubism with the conceptual depth of abstract painting in the post-World War II period. Notably, the Bauhaus school revolutionized art education by integrating geometric forms into industrial design, establishing a universal pedagogical model. The geometric abstraction methods employed by Bauhaus painters are identified as the primary motif in contemporary compositional design. Within this context, this study aims to analyze the current state of contemporary painting through the lens of geometric principles and to examine this artistic continuity from an academic perspective.