Moda hukuku bağlamında haksız rekabet
Unfair competition in the context of fashion law
  1. Tez No: 1011349
  2. Yazar: HANSA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY GÖKDEMİR TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Teknoloji ve Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
Özet
Moda endüstrisi küreselleşme ve hızlı moda akımının etkisiyle üretim döngülerinin kısaldığı buna karşılık taklit riskinin arttığı dinamik bir yapıya sahiptir. Bu çalışmanın odak noktası yeni ve ayırt edici görünümleri mutlak haklarla koruyan klasik fikri mülkiyet hukuku ile emek ilkesine dayanarak dürüst rekabet ortamını sağlamayı amaçlayan haksız rekabet hukukunun moda ürünleri üzerindeki etkileşimidir. Bu çalışmada ele alınan temel problem klasik fikri mülkiyet hukuku korumalarının katı şekil şartları ve süreçleri nedeni ile moda ürünlerini korumada zaman zaman yetersiz kalmasıdır. Tezin amacı söz konusu gri alanda kalan moda ürünleri için Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan haksız rekabet hükümlerinin sağlayacağı tamamlayıcı koruma imkanları ve sınırlarını fikri mülkiyet hukukunun varlığını da anlamsız bırakmayacak şekilde tespit etmektir. Araştırmada literatür, mevzuat ve karşılaştırmalı hukuk yaklaşımları çerçevesinde rekabet hukukunun temeli olan taklit serbestisi ilkesi ile emeğin korunması ilkesi arasındaki denge incelenmiştir. Moda ürünlerinin korunması noktasında haksız rekabet hükümlerinin devreye girmesinin fikri hakların süreli koruma rejimini bertaraf etmek amacıyla değil dürüstlük kuralına aykırı ticari uygulamaları ve emek sömürüsünü engellemek amacıyla uygulanması gerektiği yargısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fashion industry has a dynamic structure in which production cycles have been significantly shortened due to globalization and the rise of fast fashion, while the risk of imitation has simultaneously increased. This transformation has exposed the limitations of traditional intellectual property law mechanisms, which rely on strict formal requirements and time-consuming procedures, in effectively protecting fashion products. As a result, a legal protection gap has emerged, particularly for designs that fall outside the scope of classical intellectual property regimes. This thesis examines the interaction between intellectual property law and unfair competition law in the context of fashion products, with a particular focus on the complementary role of unfair competition provisions. The primary aim of the study is to determine the scope and limits of the protection afforded by the unfair competition rules set forth in the Turkish Commercial Code for fashion products located within this legal grey area, without undermining the fundamental principles of intellectual property law. Within the framework of this research, the balance between the principle of freedom of imitation, which forms the basis of competition law, and the principle of protection of labor is analyzed through the perspectives of literature, legislation, and comparative law. It is concluded that the application of unfair competition provisions in the protection of fashion products should be implemented not for the purpose of bypassing the time-limited protection regimes of intellectual property rights, but rather to prevent commercial practices contrary to the rule of objective good faith and the misappropriation of labor.