Unemployment anxiety of pilots: A quantitative and descriptive study in the airline industry
Pilotların işsizlik kaygısı: Havayolu sektöründe nicel ve betimsel bir çalışma
- Tez No: 1011360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİHA ANNAÇ GÖV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, pilotlar arasında işsizlik kaygısı düzeylerini ve bu düzeyleri etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçlamıştır. Pilotların işsizlik kaygısı düzeylerini ölçmek için İşsizlik Kaygısı Ölçeği kullanılmış ve aynı zamanda bu düzeylerin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, tamamlanan uçuş okulu/akademisi, mezuniyet tarihi, mezuniyet sonrası işsiz geçirilen süre, lisans türü, pilot lisansı, ICAO düzeyi, mevcut istihdam durumu, iş bulma ve işi sürdürmede olağanüstü performans ve havacılık sektöründen ayrılma düşüncesi gibi faktörlere göre farklılık gösterip göstermediği analiz edilmiştir. Çalışma, nicel araştırma tasarımı ve anket modelleri kullanılarak yürütülmüştür. Veriler, uçuş okulundan/akademisinden mezun olmuş ve pilot olmaya hak kazanmış 97 yetişkin bireyden anketler kullanılarak toplanmıştır. Veriler, SPSS 26.0 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Pilotların eğitim düzeyinin işsizlik kaygısı açısından belirleyici bir faktör olmadığı belirlenmiştir; Öte yandan, cinsiyet, yaş, tamamlanan uçuş okulu/akademisi, mezuniyet tarihi, mezuniyet sonrası işsiz geçirilen süre, lisans türü, pilot lisansı, ICAO seviyesi, mevcut istihdam durumu, iş bulma ve işi sürdürmede olağanüstü performans ve havacılık sektöründen ayrılma düşüncesi, pilotların işsizlik kaygısı açısından belirleyici faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the levels of unemployment anxiety among pilots and the factors influencing these levels. Unemployment anxiety scale was used to measure the pilot's unemployment anxiety levels, while simultaneously analyzing whether these levels differed according to gender, age, education level, flight school/academy completed, graduation date, time spent unemployed after graduation, license type, pilot license, ICAO level, current employment status, exceptional performance in finding and retaining employment, and consideration of leaving the aviation sector. Quantitative research design and survey model were used to conduct the study. Data was collected from 97 adult individuals who had graduated from flight school/academy and were qualified to become pilots, using questionnaires. The data were analyzed using SPSS 26.0 software. It was determined that the educational level of pilots is not a determining factor in terms of unemployment anxiety; on the other hand, gender, age, flight school/academy completed, graduation date, time spent unemployed after graduation, type of license, pilot license, ICAO level, current employment status, exceptional performance in finding and retaining employment, and consideration of leaving the aviation sector are all determining factors in terms of pilots unemployment anxiety.