Görsel mağaza düzeninin tüketici davranışlarına olan etkisi
The effect of visual store layout on consumer behavior
  1. Tez No: 1011361
  2. Yazar: GÖRKEM KÜÇÜKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN AVCIOĞLU KALEBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
Özet
Görsel mağazacılık, perakende sektöründe tüketici algısını ve mağaza içi deneyimi şekillendiren stratejik bir pazarlama iletişimi aracıdır. Bu çalışma; mağaza atmosfer unsurlarını dış görünüm, iç görünüm, mağaza düzeni ve personel faktörleri çerçevesinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında; dış görünüm bileşenleri (mimari, tabela, vitrin), iç görünüm unsurları (dekor, aydınlatma, duyusal faktörler), mağaza düzeni (yerleşim planı, raf sistemleri) ve personel yaklaşımları bütüncül bir bakış açısıyla incelenmektedir. Uygulama safhasında, İstanbul ve Mersin illerinde faaliyet gösteren Zara ile Massimo Dutti mağazaları marka stratejilerini anlamak adına mercek altına alınmaktadır. Ayrıca görsel düzenlemede yapılan hataların yerinde tespiti amacıyla Edirne Erasta Alışveriş Merkezi bünyesindeki DeFacto ve LC Waikiki mağazalarında saha araştırması yürütülmektedir. Veri toplama sürecinde, ilgili mağaza çalışanlarından alınan onaylar dahilinde, mağaza çalışma süreçlerini aksatmayacak şekilde fotoğraf çekimleri gerçekleştirilmektedir. Saha gözlemleriyle saptanan bulgular, 110 katılımcıya uygulanan anket çalışmasıyla desteklenerek mağaza tasarım unsurlarının tüketici davranışlarına olan etkisi ölçümlenmektedir. Elde edilen veriler, SPSS 26.0 yazılımı kullanılarak; frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma analizleri üzerinden çözümlenmektedir. Veri setinin içsel tutarlılığı Cronbach's Alpha güvenirlik katsayısı ile doğrulanmakta ve istatistiksel sonuçlar görsel verilerle ilişkilendirilmektedir. Araştırma sonucunda, görsel mağazacılık stratejilerinin marka bağlılığı ve satın alma niyeti üzerinde belirleyici bir rol oynadığı saptanmakta; saptanan hataların giderilmesine yönelik özgün tasarım önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Visual merchandising is a strategic marketing communication tool that shapes consumer perception and the in-store experience in the retail sector. This study aims to analyze store atmosphere elements within the framework of exterior appearance, interior design, store layout, and staff factors. Within the scope of the research, exterior components (architecture, signage, window displays), interior elements (decor, lighting, sensory factors), store layout (floor plan, shelving systems), and staff approaches are examined from a holistic perspective. In the application phase, Zara and Massimo Dutti stores operating in Istanbul and Mersin are examined to understand their brand strategies. Additionally, field research is conducted at DeFacto and LC Waikiki stores within the Edirne Erasta Shopping Mall to identify on-site errors in visual merchandising. During the data collection process, photographs are taken in a manner that does not disrupt store operations, with the consent of relevant store employees. Findings identified through field observations are supported by a survey administered to 110 participants, thereby measuring the impact of store design elements on consumer behavior. The data obtained are analyzed using SPSS 26.0 software through frequency, percentage, arithmetic mean, and standard deviation analyses. The internal consistency of the dataset is verified using Cronbach's Alpha reliability coefficient, and the statistical results are correlated with visual data. The study concludes that visual merchandising strategies play a decisive role in brand loyalty and purchase intent; original design recommendations are presented to address the identified shortcomings.