Türkiye´de şans oyunlarının ekonomik etkileri: Gelir dağılımı ve sosyal adalet üzerine bir inceleme
The economic impacts of gambling in Turkey: A study on income distribution and social justice
- Tez No: 1011372
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, şans oyunlarının Türkiye ekonomisi üzerindeki kısa ve uzun vadeli projeksiyonlarını teorik bir değerlendirme yaparak belli bir çerçevede incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında ilk olarak, şans oyunları sektörünün işleyişi ile Türkiye ekonomisinin makroekonomik hedefleri arasındaki teorik ilişki kurulmuştur. Sektörün ekonomik büyüme üzerindeki etkileri, hane halkı davranışlarını ve piyasa beklentilerini yansıtan Tüketici Güven Endeksi değişkeni temel alınarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, şans oyunları faaliyetleri ile Türkiye ekonomisinin genel seyri arasında pozitif yönlü bir korelasyon olduğunu ortaya koymaktadır. Analiz sonuçları, şans oyunlarının ekonomik büyüme dinamiklerini destekleyici bir rol üstlendiğini ve bu ilişkinin stratejik öneminin zaman içinde ivme kazandığını göstermektedir. Bununla birlikte; şans oyunlarının ekonomik etkileri değerlendirilirken, sektörün gelir dağılımı, gelir adaletsizliği ve sosyal adalet mekanizmalarıyla olan ilişkisi göz ardı edilemez bir gerçeklik olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışma, bu kavramsal bütünlük içerisinde ekonomik büyüme ile toplumsal refah parametreleri arasındaki dengeyi tartışmaya açmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the short and long-term projections of games of chance on the Turkish economy within a specific framework through a theoretical evaluation. Within the scope of the study, the theoretical relationship between the functioning of the games of chance sector and the macroeconomic objectives of the Turkish economy was first established. The effects of the sector on economic growth were evaluated based on the Consumer Confidence Index variable, which reflects household behavior and market expectations. The findings reveal a positive correlation between games of chance activities and the general course of the Turkish economy. The analysis results indicate that games of chance play a supportive role in economic growth dynamics and that the strategic importance of this relationship has gained momentum over time. Nevertheless, when evaluating the economic impacts of games of chance, the sector's intricate relationship with income distribution, income inequality, and social justice mechanisms emerges as an undeniable reality. Within this conceptual integrity, the study opens a discussion on the balance between economic growth and parameters of social welfare.