طرق الإثبات الجنائي في المحكمة الشرعية في آتشيه إندونيسيا دراسة مقارنة في ضوء الفقه الشافعي
Endonezya'nın Açe bölgesi şer'i mahkemesinde suçun ispat yolları: Şâfii fıkhı ışığında karşılaştırmalı bir inceleme
  1. Tez No: 1011371
  2. Yazar: SYAHROZAD KHUNAIFAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TEMİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Din, Law, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Açe'de uygulanan Cinayet Kanunu, İslam fıkhı hükümleri ile Endonezya'nın modern hukuk sistemi arasında bir birleşimi temsil eden özgün bir hukuki deneyimdir. Bu uygulama, şer'î makemelerde suçların nasıl ispat edildiği ve cezaların nasıl belirlendiği konusunda akademik tartışmalar ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca yargı uygulamalarının, Açe toplumunun temel referansı olan Şafiî mezhebinin fikhî ilkeleriyle ne ölçüde uyumlu olduğu da önemli bir mesele hâline gelmektedir. Bu nedenle, cezai ispat mekanizmalarının ve hâkimin rolünün incelenmesi, fikhî metinler ile çağdaş yargı uygulamaları arasındaki ilişkiyi anlamak açısından önem taşımaktadır. Bu çalışma, Açe Şeriat Mahkemesi'nde verilen cinayet hükümlerinin, Endonezya Müslümanlarının çoğunluğu tarafından benimsenen Şafii mezhebi ile uyumunu analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, Açe Cinayet Kanunu hükümleri ve mahkeme kararları betimleyici-analitik yöntemle incelenmiş ve Şafii fıkıh görüşleriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca, karşılaştırmalı yöntemi kullanarak benzerlik ve farklılık noktaları tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Açe'de uygulanan cinayet hükümlerinin büyük ölçüde Şafii fıkhına uygun olduğu tespit edilmiştir. Ancak maddelerin bazı kısımlarında küçük farklılıklar tespit edilmiştir. Bu araştırma, ceza hükümlerinin uygulanmasında fıkhî anlayışın güçlendirilmesini ve gelecekteki çalışmaların mezhepler arası karşılaştırma veya makâsıdü'ş-şeri'a perspektifiyle geliştirilmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The implementation of the Qanun Jinayat in Aceh represents adistinctive legal experience that integrates the principles of islamic jurisprudence with the modern legal system of Indonesia. This implementation raises academic questions concerning how criminal offenses are proven and how punisments are determined within the Sharia courts, as well as the extent to which judicial practices conform to the principles of islamic jurisprudence, particularly within the framework of the Shafi'i school, which serves as the primary reference for Acehnese society. Therefore, examining the mechanism of criminal evidence and the role of judges becomes essential to understand the relationship between classical fiqh texts and contemporary judicial practice. This study aims to analyze the conformity of jinayat rulings issued by the Aceh Sharia Court with the principle of Shafi'i jurisprudence, which represent the predominant school of law among Indonesian Muslims. The research employs a descriptive analytical method to examine jinayat provisions of Aceh Criminal Law and court decisions, comparing them with Shafi'i juristic opinions. The findings indicate that, in general, the jinayat regulations implemented in Aceh are consistent with Shafi'i jurisprudence. Only found a few parts differences of the regulation. This study recommends strengthening the fiqh-based understanding in the implementation of criminal rulings and encourages future research through comparative madzhab analysis or maqasid al-sharia perspective.