Verbascum thapsus l. bitkisinin çimlenmesi ve fide gelişimi üzerine çeşitli uygulamaların etkisi
The effects of various treatments on the germination and the development of the seedling of Verbascum thapsus l.
- Tez No: 1011449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyokimya, Biology, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, tıbbi önemi olan Verbascum thapsus L. bitkisi araştırılmıştır. V. thapsus tohumlarının en iyi çimlenme koşullarını belirlemek için tohumlar üç farklı ortamda (sıcaklık, pH ve GA koşullarında) çimlendirilmiştir. Tohumlar 30 gün boyunca belirli sıcaklık ve ışık koşullarında inkübe edilmiştir. Tohumların ortalama en uzunluğu 1,18 mm, boy uzunluğu ise 1,81 mm olarak ölçülmüştür. 25 oC'de çimlenme yüzdesi %58,33, 22/15 oC'de ise %38,95 olarak belirlenmiştir. Sabit sıcaklık uygulamalarının çimlenme oranını artırdığı görülmüştür. Araştırmada farklı koşullarla birlikte tohum çimlenme yüzdeleri ile çimlenme sürelerinin etkisi incelenmiştir. Tohumların ortalama çimlenme süresi 1,19 ila 2,33 gün arasında değişmiştir. %6 agar ortamında en hızlı çimlenme görülmüş, 0,1 cm derinliğinde ise en yüksek çimlenme yüzdesi %78,89 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca, farklı pH ve GA3 konsantrasyonlarının da çimlenme üzerine etkisi araştırılmıştır. En etkili uygulama 25 mg/L GA ile %93,33 çimlenme oranı elde edilmiştir. Fide gelişimi parametreleri arasında kök uzunluğu, gövde uzunluğu ve yaprak sayısı açısından, en iyi sonuçlar 0,1 cm ekim derinliğinde elde edilmiştir. Ekim derinliği arttıkça bu parametrelerin azaldığı gözlemlenmiştir. 25 oC sıcaklık uygulamasının fide gelişimi açısından daha etkili olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, daha sığ ekim derinlikleri ve uygun sıcaklık koşulları genellikle daha yüksek çimlenme yüzdelerini ve fide sağlığını teşvik etmektedir. V. thapsus'un optimum çimlenme ve fide gelişim koşullarını belirlemek için bu ilişkilerin anlaşılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the medically important Verbascum thapsus L. plant was investigated. To determine the best germination conditions of V. thapsus seeds, the seeds were germinated in three different environments (under temperature, pH and GA conditions). The seeds were incubated in certain temperature and light conditions for 30 days. The average length of the seeds was measured as 1.18 mm, and the length as 1.81 mm. The germination percentage was determined as 58.33% at 25 oC and 38.95% at 22/15 oC. It was observed that constant temperature applications increased the germination rate. In the study, the effects of seed germination percentages and germination times were examined under different conditions. The average germination time of the seeds varied between 1.19 and 2.33 days. The fastest germination was observed in 6% agar medium, and the highest germination percentage was determined as 78.89% at 0.1 cm depth. In addition, the effects of different pH and GA3 concentrations on germination were investigated. The most effective application was 25 mg/L GA, with a germination rate of 93.33%. Among the seedling development parameters, the best results were obtained at a planting depth of 0.1 cm in terms of root length, stem length, and leaf number. It was observed that these parameters decreased as the planting depth increased. It was found that the 25 oC temperature application was more effective in terms of seedling development. As a result, shallower planting depths and suitable temperature conditions generally promote higher germination percentages and seedling health. It is important to understand these relationships to determine the optimum germination and seedling development conditions of V. thapsus.