Kuşaklar arası yumurta tüketimini etkileyen faktörler: Kahramanmaraş ili örneği
Factors affecting egg consumption across generations: The case of Kahramanmaraş province
  1. Tez No: 1011450
  2. Yazar: SEDA GÜRÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Yumurta, yüksek besin değeri ve ulaşılabilirliği açısından önemli bir protein kaynağıdır. Son yıllarda tüketicilerin sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmeye yönelik ilgisinin artması, yumurta tüketim alışkanlıklarını da etkilemiştir. Bu araştırmada Kahramanmaraş ilinde tüketicilerin yumurta tüketim alışkanlıkları ile tüketim davranışları üzerinde etkili faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ana materyalini, 2025 yılı Temmuz ayında çevrimiçi olarak 272 katılımcı ile gerçekleştirilen anketlerden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Verilerin değerlendirilmesinde Tanımlayıcı istatistikler ve Ki-kare testi uygulanmıştır. Farklı kuşakların tüketim alışkanlıkları ve tercihlerini etkileyen faktörlerin değişiklik gösterdiği belirlenmiştir; genç kuşaklar organik ve serbest dolaşan ürünleri tercih ederken daha yaşlı kuşaklar tazelik, fiyat ve güvenilirliği öncelikli değerlendirmektedir. Gelir düzeyi, satın alma kararlarını belirleyen önemli bir faktördür ve dijital platformlar özellikle genç tüketiciler için ürün temininde esneklik sağlamaktadır. Üreticiler ve perakendeciler için ürün çeşitliliği, ambalaj ve etiketleme bilgilendirmesi ile gelir düzeyine duyarlı pazarlama stratejileri geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Eggs are an important protein source due to their high nutritional value and accessibility. In recent years, increasing consumer interest in healthy and sustainable diets has influenced egg consumption habits. This study aimed to examine the factors affecting egg consumption habits and consumer behaviors in Kahramanmaraş province. The main material of the study consisted of data obtained from surveys conducted online with 272 participants in July 2025. Descriptive statistics and Chi-square tests were used for data analysis. The results indicated that the factors influencing consumption habits and preferences vary across generations; younger consumers tend to prefer organic and free-range eggs, whereas older consumers prioritize freshness, price, and reliability. Income level was found to be an important determinant of purchasing decisions, and digital platforms provide flexibility in product access, particularly for younger consumers. Based on these findings, it is recommended that producers and retailers develop strategies focusing on product variety, packaging and labeling information, and income-sensitive marketing approaches.