Diyarbakır ilinde mali müşavirlik hizmetlerinde algılanan hizmet kalitesinin Servqual modeliyle ölçülmesi
Measuring perceived service quality in accounting services in Diyarbakir province using the Servqual model
  1. Tez No: 1011474
  2. Yazar: YUNUS FAKİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE ŞEHNAZ ALTUNAKAR MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Diyarbakır'da mali müşavirlik hizmeti alan bireylerin hizmet kalitesi algısını SERVQUAL yaklaşımıyla (fiziksel görünüm, güvenilirlik, yanıt verebilirlik, güvence, empati) değerlendirmek ve bu algının demografik/çalışma yaşamına ilişkin değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Veriler 408 katılımcıdan toplanmış; analizlerde SPSS 25.0 kullanılmış ve %95 güven düzeyi esas alınmıştır. İki gruplu karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t-testi, üç ve üzeri gruplarda tek yönlü ANOVA uygulanmıştır. Betimsel sonuçlar, hizmet kalitesi boyutlarının genel olarak birbirine yakın ve orta düzeyde algılandığını göstermiştir. Hipotez testlerinde cinsiyet, yaş ve pozisyon gibi bazı değişkenlerde anlamlı farklılıklar bulunurken; medeni durum ve ön muhasebe elemanı olma durumunda anlamlı farklılık saptanmamıştır. Ayrıca eğitim düzeyi, çalışan sayısı ve sektör değişkenlerinde bazı boyutlarda anlamlı farklılaşmalar görülmüştür. Genel değerlendirme, hizmet kalitesini artırmada özellikle empati ve güvenilirlik ekseninde iletişim, standart hizmet sunumu ve müşteri odaklı iyileştirmelere odaklanmanın önemli olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the perceived service quality of individuals receiving accounting consultancy (certified public accountant) services in Diyarbakır using the SERVQUAL approach (tangibles, reliability, responsiveness, assurance, and empathy) and to examine whether these perceptions differ according to demographic and work-related variables. Data were collected from 408 participants. Analyses were conducted using SPSS 25.0, adopting a 95% confidence level. Independent-samples t-tests were employed for two-group comparisons, and one-way ANOVA was used for comparisons involving three or more groups. Descriptive findings indicate that perceptions across service quality dimensions were generally similar and at a moderate level. Hypothesis testing revealed statistically significant differences for certain variables such as gender, age, and position, whereas no significant differences were found for marital status and being a pre-accounting staff member. In addition, education level, number of employees, and sector were associated with significant differences in some dimensions. Overall, the findings suggest that improving service quality may particularly benefit from focusing on empathy and reliability through stronger communication, standardized service delivery, and customer-oriented improvements.