Aile içi sorunlarda örfün şeri hükümlere baskın gelmesi - Mali örneği
The precedence of custom over sharia rulings in domestic issues: The case of Mali
  1. Tez No: 1011475
  2. Yazar: SALIM HAIDARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DİRİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Mali toplumunda nikâh ve boşanmaya ve aile hukukuna ilişkin örf ve gelenekleri fıkhî ve sosyolojik bir perspektifle incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, özellikle evlilikte kefâet anlayışı, nişan sürecine dair uygulamalar, tarafların rızası, velâyet ilişkisi, yabancı (kabile dışı) taliplerin reddi ve bakire kızın iradesinin göz ardı edilmesi gibi yaygın örfî pratikler ele alınmıştır. Bu örflerin bir kısmının, toplumun sosyal yapısını ve aileler arası ilişkileri düzenleyici işlevi bulunmakla birlikte, bireysel irade ve rıza bakımından çeşitli sorunlar doğurduğu görülmektedir. Araştırma, evliliğin Songhay kültüründe bireysel bir birliktelikten ziyade, aileler ve kabileler arası bir ittifak olarak algılandığını ortaya koymaktadır. Çalışmada inceleme konusu yapılan örfler, İslâm hukuku çerçevesinde naslar, fıkhî ilkeler ve şeriatın maksatları (makâsıdü'ş-şerîa) ışığında değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, din ve ahlâk temelli kefâetin esas alınması gerektiği, rızayı ortadan kaldıran veya bireyin evlenme özgürlüğünü sınırlayan örflerin şer'î açıdan geçerli sayılmaması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, Songhay toplumundaki ailevi örflerin tümüyle reddedilmesi yerine, şer'î ölçüler doğrultusunda ıslah edilmesi gerektiğini savunmakta; böylece hem toplumsal istikrarın hem de bireysel hak ve özgürlüklerin korunabileceğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the customary practices and traditions related to marriage and divorce within the framework of family law in Songhay society from both jurisprudential and sociological perspectives. The study focuses in particular on prevailing customary practices such as the understanding of compatibility in marriage, practices surrounding the engagement process, the consent of the parties, guardianship relations, the rejection of foreign suitors, and the disregard for the will of a virgin woman. While some of these customs serve a regulatory function in maintaining the social structure of the community and governing inter-family relations, it is observed that they give rise to various problems with regard to individual autonomy and consent. The research demonstrates that marriage in Songhay culture is perceived not primarily as an individual union but rather as an alliance between families and tribes. The selected customary practices examined in the dissertation are evaluated within the framework of Islamic law, in light of scriptural sources, fiqhī principles, and the objectives of Islamic law. In this context, the study concludes that religious and moral compatibility should constitute the essential criterion of kafāʾa, and that customs which negate consent or restrict an individual's freedom to marry cannot be regarded as sharʿīly valid. Rather than advocating the wholesale rejection of familial customs in Songhay society, the dissertation argues for their reform in accordance with sharʿī criteria, thereby maintaining social stability while simultaneously safeguarding individual rights and freedoms.