Türk vergi hukukunda elektronik tebligat uygulaması
Electronic notification application in Turkish tax law
- Tez No: 1011477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF EMRE GÖKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın konusu Türk Vergi Hukuku'nda elektronik tebligat uygulamasıdır. Çalışmanın temel amacı, elektronik tebligatın hukuki altyapısını, uygulama esaslarını, avantajlarını ve karşılaşılan zorlukları derinlemesine incelemektir. Çalışmada öncelikle tebligatın genel çerçevesi çizilmiş, tanımı, hukuki niteliği ve tarihsel gelişimi incelenmiştir. Tebligatın unsurları, işlevi ve önemi detaylı ele alınmış, tebligat mevzuatındaki özel ve genel düzenlemeler açıklanmıştır. Vergi Usul Kanunu uyarınca tebligatının kavramsal çerçevesine değinilmiş, tebligat konusu ele alınmıştır. Elektronik tebligat uygulaması, kavramsal çerçevesi, tarihsel gelişimi, amacı, unsurları ve hukuki dayanakları ile birlikte incelenmiştir. Vergi Usul Kanunu uyarınca elektronik tebligat uygulamasının işleyişi, ilkeleri ve uygulamanın vergi tebliği ilkeleri ile anayasal ilkeler açısından değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, elektronik tebligat uygulamasının Türk Vergi Hukukunda önemli bir yenilik olduğu ve vergilendirme sürecinin modernizasyonunda kritik bir rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, uygulamanın verimliliğini ve etkinliğini artırmak adına yasal düzenlemelerin güçlendirilmesi, bilgilendirme mesajlarının zorunlu hâle getirilmesi, dijital okuryazarlığın artırılması ve siber güvenlik önlemlerinin güncellenmesinin yararlı olacağı değerlendirilmiştir. Ayrıca söz konusu iyileştirmelerin hayata geçirilmesi hâlinde, uygulamanın Türk vergi sisteminin etkinliğini ve verimliliğini artıracağı, vergi idaresi ile mükellefler arasındaki iletişimi güçlendireceği ve vergilendirme sürecinin dijital çağa uyumunu hızlandıracağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the application of electronic notification in Turkish Tax Law. The main purpose of the study is to examine in depth the legal infrastructure, application principles, advantages and difficulties encountered in electronic notification. In the study, firstly, the general framework of notification is drawn, its definition, legal nature and historical development are analyzed. The elements, function and importance of notification are discussed in detail, and special and general regulations in the notification legislation are explained. In accordance with the Tax Procedure Law, the conceptual framework of notification is mentioned and the subject of notification is discussed. The application of electronic notification is examined together with its conceptual framework, historical development, purpose, elements and legal basis. The functioning and principles of the electronic notification practice in accordance with the Tax Procedure Law and the evaluation of the practice in terms of the principles of tax notification and constitutional principles are analyzed. As a result of the study, it is determined that the electronic notification practice is an important innovation in Turkish tax law and plays a critical role in the modernization of the taxation process. However, in order to increase the efficiency and effectiveness of the application, it is determined that it would be beneficial to strengthen legal regulations, make information messages mandatory, increase digital literacy and update cyber security measures. In addition, if improvements are made, it is envisaged that the application will increase the effectiveness and efficiency of the Turkish tax system, strengthen the communication between the tax administration and taxpayers, and accelerate the adaptation of the taxation process to the digital age.