Genç yetişkinlerde suç korkusu ile depresyon, sosyal medya bağımlılığı ve psikososyal risk faktörlerinin incelenmesi
Investigating the fear of crime, depression, social media addiction, and psychosocial risk factors in young adults
  1. Tez No: 1011476
  2. Yazar: ERVA KIRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN OĞUZ KARAMUSTAFALIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, genç yetişkinlerde suç korkusunun; depresyon, sosyal medya bağımlılığı ve belirli psikososyal risk faktörleri ile olan ilişkisini incelemektedir. Suç korkusu, kişilerin günlük yaşamlarını, güvenlik algılarını ve ruh sağlığını etkileyen önemli bir psikososyal faktördür. Dijitalleşmenin artmasıyla birlikte sosyal medya kullanımının yaygınlaşması, suç ve şiddet içeriklerine maruziyeti artırmış olup bu durumun suç korkusu üzerindeki etkilerinin araştırılmasını gerekli kılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de yaşayan 256 genç yetişkin oluşturmaktadır. Veriler toplama araçları: Sosyodemografik Bilgi Formu, Suç Korkusu Ölçeği, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeğidir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları; genç yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığı ile suç korkusu arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca depresyon düzeyi ile suç korkusu arasındaki ilişkinin bu çalışmanın örnekleminde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde desteklenmediği; bazı psikososyal risk faktörlerinin ise suç korkusunu yordamada sınırlı ancak anlamlı bir role sahip olduğu görülmüştür. Çalışmada elde edilen bulgulara göre suç korkusu; bireysel, ailesel ve ailesel etkileşimlerinin toplamı sonucunda ortaya çıkan bir olgudur. Bu çalışma, suç korkusunu genç yetişkinlerin ruh sağlığı bağlamında ele alarak, önleyici ruh sağlığı uygulamaları ve dijital medya okuryazarlığına yönelik müdahaleler için önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between fear of crime, depression, social media addiction, and selected psychosocial risk factors among young adults. Fear of crime is addressed as a multidimensional psychosocial phenomenon that affects individuals' daily functioning, perceived safety, and mental well-being. With the increasing digitalization of everyday life, exposure to crime-related content through social media has intensified, making it necessary to investigate its potential impact on fear of crime. The sample of the study consisted of 256 young adults living in Türkiye. Data were collected using a Sociodemographic Information Form, the Fear of Crime Scale (emotional fear of crime and cognitive risk perception subscales), the Social Media Addiction Scale, and the Hamilton Depression Rating Scale. The Hamilton Depression Rating Scale was administered through structured clinical interviews conducted by the researcher, who is a licensed clinical psychologist. Data analyses included descriptive statistics, correlation analyses, and regression analyses. The findings revealed a positive and significant relationship between social media addiction and fear of crime among young adults. However, the relationship between depression levels and fear of crime was not found to be statistically significant in this sample. Certain psychosocial risk factors demonstrated a limited yet meaningful predictive role. These results indicate that fear of crime cannot be explained by a single factor but rather emerges through the interaction of digital and social contexts, while individual emotional variables may contribute in more complex ways. This study contributes to the literature by conceptualizing fear of crime within the framework of young adults' mental health and offers important implications for preventive mental health practices and digital media literacy interventions.