Plastik enjeksiyon kalıplarında gaz sıkışmasının parçaya etkileri ve oluşan sorunların çözümleri
The effects of gas trappi̇ng i̇n plasti̇c injecti̇on molds on parts and soluti̇ons to the problems ari̇si̇ng
  1. Tez No: 1011504
  2. Yazar: SETTAR BİYAZARPACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, plastik enjeksiyon kalıplarında gaz sıkışmasının oluşum mekanizması, parçanın yüzey kalitesi ve mekanik özellikleri üzerindeki etkileri deneysel ve analitik olarak incelenmiştir. Enjeksiyon süreci sırasında eriyik polimerin kalıp boşluğunu doldurması esnasında hava ve uçucu bileşenlerin yeterli şekilde tahliye edilememesi sonucu meydana gelen gaz sıkışmaları, yanık izleri (burn mark), yüzeyde parlaklık farkları, dolmama (short shot) ve mekanik zayıflık gibi hatalara neden olmaktadır. Bu kapsamda çalışmada, kalıp havalandırma tasarımı, enjeksiyon basıncı, kalıp sıcaklığı, eriyik sıcaklığı ve enjeksiyon hızı gibi proses parametrelerinin gaz sıkışması üzerindeki etkileri detaylı biçimde değerlendirilmiştir. Deneysel analizler, farklı havalandırma kanalı geometrilerinin ve konumlarının gaz tahliyesine etkisini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiş; elde edilen veriler sayısal simülasyon sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Bulgular, uygun gaz tahliye kanalı tasarımı ve proses parametre optimizasyonunun, gaz sıkışmasının önlenmesinde kritik rol oynadığını göstermiştir. Ayrıca, gaz sıkışmasından kaynaklı yüzey bozulmalarının ve mekanik dayanım kayıplarının minimize edilmesiyle, üretim verimliliği ve parça kalitesinde belirgin bir iyileşme sağlandığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, plastik enjeksiyon kalıplarında gaz sıkışmasının etkilerinin azaltılmasına yönelik mühendislik tabanlı çözüm stratejileri sunmakta ve sektörel uygulamalara rehberlik etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the mechanism of gas entrapment in plastic injection molds and its effects on the surface quality and mechanical properties of the part. Gas entrapment, which occurs due to the inadequate evacuation of air and volatile components as the molten polymer fills the mold cavity during the injection process, leads to defects such as burn marks, surface gloss differences, short shots, and mechanical weakness. In this context, the study thoroughly evaluated the effects of process parameters such as mold vent design, injection pressure, mold temperature, melt temperature, and injection speed on gas entrapment. Experimental analyses were conducted to demonstrate the effects of different vent channel geometries and locations on gas evacuation; the obtained data were compared with numerical simulation results. The findings demonstrated that appropriate gas evacuation channel design and process parameter optimization play a critical role in preventing gas entrapment. Furthermore, it was observed that minimizing surface deterioration and mechanical strength losses due to gas entrapment results in significant improvements in production efficiency and part quality. In conclusion, this study presents engineering-based solution strategies for reducing the effects of gas entrapment in plastic injection molds and aims to guide industrial applications.