Galata Kulesi-Haliç aksını belirleyen Galata Kulesi sokağı-Perşembe pazarı caddesi-Arap Kayyum sokağı üzerinde bir sıhhileştirme önerisi
A Rehabilitation project for the Galata Kulesi Perşembe Pazarı-Arap Kayyum streets in the historical site Galata
  1. Tez No: 101151
  2. Yazar: ELVAN EBRU OMAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NUR AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
GALATA-HALİÇ AKSINI BELİRLEYEN GALATA KULESİ SOKAĞI PERŞEMBE PAZARI CADDESİ ARAP KAYYUM SOKAĞI ÜZERİNDE BİR SD3HİLEŞTİRME ÖNERİSİ ÖZET Galata Kulesi Sokak, Perşembe Pazarı Caddesi ve Arap Kayyum Sokak aksında yapılan çalışma, altı bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde; çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. Amaç, İstanbul'un bu önemli kentsel merkezinin çağdaş ve uygulanabilir kentsel koruma yöntemleriyle sıhhileştirilmesi için bir öneri getirilmesidir. İstanbul'un en yoğun ve en İyi korunmuş bu tarihi dokusunun belgelenmesi amacıyla, aksın her iki yarımdaki yapı adalarında mevcut 440 yapının analizleri yapılmış, aksın her iki yarımdaki 68 parselde yeralan yapılar detaylı olarak incelenmiştir ve çıkarılan sonuçlar doğrultusunda bir öneri getirilmiştir. ikinci bölümde; Galata Bölgesi'nin tarihi, fiziksel ve sosyal gelişimi anlatılmıştır. İlkçağ, Ortaçağ, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi'nde bölgenin geçirdiği değişim ve bunun nedenleri kısaca açıklanmıştır. Tarihsel gelişimi görsel olarak destekleyen haritalarda yeralan Galata ile ilgili veriler, bir tabloda biraraya getirilmiştir. Üçüncü bölümde; Galata Kulesi Sokağı, Perşembe Pazarı Caddesi ve Arap Kayyum Sokak aksının tanımı yapılmıştır. İlk olarak aksın seçilme nedeni ve özellikleri açıklanmıştır. Aksın günümüzdeki fiziksel özelliklerini ortaya koyan analizlerin değerlendirilmesi yapılmış, bölgedeki yapı grupları belirlenmiştir. Çeşitli dönemlerde yapılmış haritalat aracılığıyla çalışma alanındaki fiziksel ve işlevsel değişim günümüz ile karşılaştırılması yapılmıştır. Alanda yeralan her yapıya ait bilgi ve önerileri içeren fişler hazırlanmıştır. Dördüncü bölümde, yerel yönetimlerin, derneklerin ve üniversitelerin Galata'da yaptıkları çalışmalar değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde, fiziksel mekana ve işlevlere ilişkin öneriler yer almaktadır. Fiziksel mekana ilişkin sıhhileştirme önerileri; çevresel etki ve tek yapı ölçeği alt başlıklarında toplanarak sunulmuştur. Bölgenin canlılığım sürdürebilmesi için uygun olabilecek işlevleri içeren öneriler getirilmiştir. Bunları gerçekleştirmek için gerekli olan yasal ve örgütsel düzenlemelerin ana çerçevesi çizilmiştir. Altıncı ve son bölümde ise, çalışma sürecinde edinilen bilgiler ve yapılan gözlemlerden çıkarılan sonuçların bir değerlendirmesi yeralmaktadır.
Özet (Çeviri)
A REHABILITATION PROJECT FOR THE GALATA KULESİ PERŞEMBE PAZARI ARAP KAYYÜM STREETS IN THE HISTORICAL SITE GALATA SUMMARY This research focusing on the streets of Galata Kulesi, Perşembe Pazarı and Arap Kayyum Streets, consists of six chapters. In the first chapter, the aim, the content and the method of the research are explained. The aim of this research is to make a contemporary and fisible historic preservation proposal for the rehabilitation of one of the most important historic sites of Istanbul. For the documentation of this well preserved historic site of Istanbul, 440 buildings in the site are analysed. And 68 buildings facing this three streets are examined in detail and a proposal is made considering the results of this analysis. In the second chapter, the history of Galata district and its physical and social development is explained. The transformation of the district beginning from Antiquity and through Middle Age, Ottoman Period and Republican Era and its causes are shortly explained. A table containing the datas about Galata is made by the help of historic maps from different periods. In the third chapter, the description of the Galata Kulesi Street, Perşembe Pazarı Street and Arap Kayyum Street is made in detail. The purpose of choosing these streets and the general character of the site is explained. Consequently, the physical, social and economic character of the study area is examined and the transformation of the site and its surrounding is comparatively analysed by the historical maps of the site dating from the early 20th century and today. For each building in the study area a documentation form containing descriptions and proposals is prepared. In the fourth chapter, workshops and projects done by the Ministry of Culture and Tourism, municipalities, NGO's and universities are explained and discussed. In the fifth chapter, proposals for the physical and functional rehabilitation of the site are made. The rehabilitation proposal made for the physical space contains two subtitles; the environmental effect and specified proposals for each building. These proposals contain appropriate functions for preserving the liveleness of the district. An outline of the legal and organizational decisions is made. In the sixth and the last chapter, a brief summary of the study is given and a conclusion is made. VI