Türk Basın Birliği döneminde özdenetim uygulamaları
Self--regulation practices during The Tukish Press Union pertod
- Tez No: 1011529
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızın ana konusunu, basının denetlenmesinde önemli bir yeri olan özdenetimin Türkiye'nin yasa ile kurulmuş ilk basın örgütü olan Türk Basın Birliği'nin 1939- 1946 yılları arasındaki çalışmalarının değerlendirilmesi oluşturmuştur. Özdenetimin Türkiye'deki gelişimini ortaya koymak için Osmanlı döneminde tüzüğünde özdenetim ile ilgili maddeler de bulunan Osmanlı Matbuat Cemiyeti'nden Türk Basın Birliği'ne uzanan süreç, Birinci Basın Kongresi irdelenmiştir. Değerlendirmelerde, ülkede süren tek parti rejiminin egemen olduğu dönemde Türk Basın Birliği'nin çalışmalarını hangi koşullar altında sürdürdüğü, 25 Temmuz 1931 tarih 1881 sayılı Matbuat Yasasının yayınlarla ilgili bir dizi yasaklamalar getirmesi,“Memleketin umumî siyasetine dokunacak”ve“Müstehcen mahiyetteki neşriyat”gerekçesi ile gazetelerin kapatılması ve gazetecilerin tutuklanması, meslekten ihraç gibi ağır koşulların basının işlevlerini yerine getirmesi sürecine olan etkileri tartışılmıştır. Ayrıca Avrupa, Amerika, Kanada, Japonya ve başka bazı ülkelerdeki özdenetim uygulamalarıyla ele alınmış, bu ülkelerdeki uygulamalar ile Türkiye'deki özdenetim uygulamaları karşılaştırılmıştır. Türk Basın Birliği'nin yasasındaki maddelerin ve TBB'nin çalışmalarının kapatılmasından sonrası günümüze değin basın ile ilgili basın meslek örgütlenmelerinin, basımla ilgili yasalar ve yönetmeliklere etkisi incelenmiştir. Çalışmada, öncelikle arşiv taraması gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda öncelikle Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin arşivinden istifade olunmuştur. Meclis tutanaklarından faydalanıldığı gibi, T.C. Resmi Gazetesi'nin çalışmaya konu olan tarih aralığındaki sayıları taranarak konuyla ilgili kanun ve kanun hükmündeki kararnameler tespit edilip, incelenmiştir. Ayrıca1881 Sayılı Matbuat Kanunu, Birinci Basın Kongresi, Türk Basın Birliği'nin kuruluşu ve çalışmaları ile Türk Basın Birliği'nin kapatılması ile ilgili olarak dönem gazetelerinin arşivleri taranmıştır. Arşivlerin taranması aşamasında Türkiye Büyük Millet Meclisi ve T.C. Resmi Gazete arşivlerine rahatça ulaşılırken, Beyazıt Devlet Kütüphanesi'ndeki restorasyon çalışmaları nedeni ile Hakkı Tarık Us Kütüphanesi ile T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığı arşiv binasının kapalı olması gerekçesiyle belgelerin depoda tutulması yüzünden ulaşma olanağı olmamıştır. Yanı sıra konuya ilişkin literatür taranarak ulaşılan kaynaklardan dönemin siyasal, sosyo-ekonomik arka planının verilmesi aşamasında faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Self-regulation efforts began in our country along with the first press professional organizations. The charter of the Ottoman Press Association, the first professional organization established, contained provisions defending press freedom and stipulating sanctions against its members who attempted to abuse it. The main subject of our study is the comparison of self-regulation practices in Turkey and some other countries, which play an important role in the control of the press, and the evaluation of the activities of the Turkish Press Union, the first press organization established by law in Turkey, between 1939 and 1946. The assessments highlight the conditions under which the Turkish Press Union operated during the single-party regime in the country, the restrictions imposed by the Press Law No. 1881 of July 25, 1931, which included a series of prohibitions on publications, the closure of newspapers and the arrest of journalists on grounds of“touching the general politics of the country”and“obscene publications,”and the importance of the Union's avoidance of applying the penalties of expulsion from the profession and newspaper closure granted to it by law. The Turkish Press Union (TBB) was the first press organization established by law in Turkey. Founded during the single-party era, and representing an application of the single-party regime's control over the press, it has been an organization largely overlooked, almost as if it were deliberately forgotten. The activities and practices of the Turkish Press Union between 1939 and 1946 are closely linked to the political, social, and legal environment of the time. This period was shaped by international developments influenced by the effects of World To illustrate the development of self-regulation in Turkey, the First Press Congress examined the process from the Ottoman Press Association, which included articles on self-regulation in its charter during the Ottoman period, to the Turkish Press Union. The topic was also discussed in relation to self-regulation practices in Europe, America, Canada, Japan, and other countries, and these practices were compared with those in Turkey. This study examines the impact of the articles in the Turkish Press Association law and the activities of the TBB (Turkish Press Association) from its closure to the present day, as well as the effects of press-related professional organizations, laws, and regulations concerning the press. This study primarily involved a literature review. In this context, the archives of the Grand National Assembly of Turkey, including minutes and laws, decrees with the force of law, and the Official Gazette of the Republic of Turkey, were examined. In particular, the archives of newspapers from the period concerning the Press Law No. 1881, the First Press Congress, the establishment and activities of the Turkish Press Union, and the closure of the Turkish Press Union were reviewed. While access to the archives of the Grand National Assembly of Turkey and the Official Gazette of the Republic of Turkey was readily available, access to documents was not possible due to the closure of the Hakkı Tarık Us Library and the archive building of the Presidency of the Republic of Turkey's Communications Directorate for restoration work at the Beyazıt State Library, resulting in the documents being stored in a warehouse.