Üniversite öğrencilerinin sosyal medya ve fiziki yoluyla yurt dışı yaşam tarzlarına bakış açıları: Karşılaştırmalı bir analiz
University studenst' perspectives on abroad lifestyles through social media and physical: A comparative analysis
- Tez No: 1011528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA DALAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Sosyoloji, Communication Sciences, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin sosyal medya aracılığıyla kurdukları“dijital temas”ile yurt dışı yaşamına dair“fiziki deneyimleri”arasındaki algısal farklılıkları karşılaştırmalı bir perspektifle incelemektedir. Araştırmanın örneklemini, yarı yapılandırılmış mülakatlar aracılığıyla verileri toplanan 20 yerli ve 20 yabancı üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Toplanan nitel veriler MAXQDA yazılımı kullanarak tematik analize tabi tutulmuş; dijital mecraların kullanım alışkanlıkları, güven düzeyleri ve gerçeklik algısı ekseninde kategorize edilmiştir. Araştırma bulguları, yerli öğrencilerin tamamının başta İnstagram (%80) olmak üzere çoklu platformları eş zamanda kullanıldığı ve sosyal medyayı yurt dışı yaşamı için temel bir referans kaynağı olarak gördüğünü ortaya koymaktadır. Katılımcıların %64'ü, dijital mecralardaki idealize edilmiş temsillerin yurt dışına gitme motivasyonlarını artırdığını belirtmiştir. Buna karşın, ortalama 4,25 yıl yurt dışı deneyimi olan yabancı öğrencilerin %90'ı, dijital dünyada sunulan pürüzsüz imajın aksine; dil bariyeri, kültür şoku, yalnızlık ve ekonomi güçlükler gibi somut engellerle karşılaştıklarını ifade etmiştir.. Sonuç olarak çalışma; dijital farkındalığın sadece içerik doğruluğuyla sınırlı olmadığını, fiziksel dünyanın ekonomik ve kültürel katmanlarının dijital platformlar tarafından sistematik olarak filtrelendiğini saptamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the perceptual differences between the digital contact established by university students through social media and physical experiences regarding life abroad from a comparative perspective. The research sample consists of 20 local and 20 international university students, with data collected through semi-structured interviews. The qualitative data were subjected to thematic analysis using MAXQDA software and categorized within the framework of social media usage habits, levels of trust, and perceptions of reality. Research findings reveal that all local students utilize multiple platforms simultaneously, primarily İnstagram (%80), and regard social media as a fundamental reference source for life abroad. Furthermore, %64 of these participants stated that idealized representations on digital platforms increased their motivation to move abroad. In contact, 90% of international students who have an average of 4.24 years of experience abroad- reported encountering tangible obstacles such as language barriers, culture shock, loneliness, and economic hardships, contrary to the seamless image presented in the digital world. Consequently, the study establishes that digital awareness is not limited to content accuracy alone rather, the economic and cultural layers of the physical world are systematically filtered by digital platforms.