Aksiyal spondiloartropati tanılı hastalarda sarkopeninin yürüme, hastalık skorları, yaşam ve uyku kalitesi üzerine etkileri
The impact of sarcopenia on gait, disease activity scores, quality of life, and sleep quality in axial spondyloarthropaties
  1. Tez No: 1011538
  2. Yazar: AHMET SAİD YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGEHAN KOLUTEK AY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Aksiyal spondiloartrit (AksSpA), Uluslararası Spondiloartropati Çalışma Grubu (Assessment of SpondyloArthritis International Society, ASAS) sınıflamasına göre spondiloartropatiler grubunda yer alan ve başta kas-iskelet sistemi olmak üzere çoklu sistem tutulumuna yol açabilen kronik inflamatuar bir hastalıktır. AksSpA'da görülen gece ağrısı, sabah tutukluğu, uyku bozukluğu ve inflamasyonun osteosarkopeni gelişimine katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Yürüme, çok sayıda kas grubunun koordineli aktivitesini gerektiren kompleks bir motor fonksiyon olup sarkopeniden etkilenebilmektedir. Ayrıca AksSpA, alt ekstremite ve postürü etkileyerek yürüme paterninde bozulmalara neden olabilmektedir. Bu çalışmada, AksSpA tanılı hastalarda sarkopeninin yürüme parametreleri, hastalık skorları ile yaşam ve uyku kalitesi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmaya, 2009 ASAS kriterlerine göre AksSpA tanısı konulmuş, 18–65 yaş aralığında 62 hasta dahil edilmiştir. Katılımcılar sarkopenik ve nonsarkopenik olarak iki gruba ayrılmıştır. Sarkopeni değerlendirmesinde Sarkopeni Tarama Anketi (SARC-F), sandalye otur-kalk testi, el dinamometresi ve biyoempedans analizi kullanılmıştır. Tüm hastalara Bath Ankilozan Spondilit Metroloji İndeksi (BASMI), Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAI), Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi (BASFI) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PSQI) uygulanmış; ayrıca Zebris® FDM Treadmill sistemi ile yürüme analizi gerçekleştirilmiştir. Veriler SPSS 27 yazılımı kullanılarak analiz edilmiş ve gruplar karşılaştırılmıştır. Bulgular: Yaşlılarda Sarkopeni ile ilgili Avrupa Çalışma Grubu-2 (European Working Group on Sarcopenia in Older People-2, EWGSOP2) kriterleri, BASMI skoru ile maksimum ayak önü ve ayak ortası kuvvetleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Korelasyon analizleri, maksimum ayak önü kuvveti ile BASMI skorunun belirgin şekilde öne çıktığını göstermiştir. Yüksek BASMI skorları sarkopeni varlığı ile ilişkili bulunmuştur. Maksimum ayak önü kuvveti sarkopenik grupta anlamlı düzeyde düşük olup EWGSOP2 parametreleri ile anlamlı korelasyon göstermiştir. Ayrıca bu parametre ile sandalye otur-kalk testi arasında da anlamlı ilişki saptanmıştır. Yürümenin diğer parametreleri ile yaşam ve uyku kalitesi açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamış; ancak sarkopenik grupta daha olumsuz bir eğilim izlenmiştir. BASDAI ve BASFI skorları nonsarkopenik grupta daha yüksek bulunmuş, ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Sonuç: AksSpA tanılı hastalarda sarkopeninin özellikle BASMI skoru ve maksimum ayak önü kuvveti üzerinde anlamlı düzeyde etkili olduğu gösterilmiştir. Yüksek BASMI skoruna sahip bireylerin sarkopeni açısından sistematik olarak değerlendirilmesi önerilmektedir. Maksimum ayak önü kuvveti, alt ekstremite sarkopenisinin belirlenmesinde klinik olarak kullanılabilir bir parametre olarak öne çıkmaktadır. Bununla birlikte, elde edilen bulguların doğrulanması için daha geniş örneklemli ve ileri istatistiksel yöntemlerle desteklenen çalışmalara gereksinim bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Axial spondyloarthritis (axSpA) is a chronic inflammatory disease classified within the spondyloarthritis group according to the Assessment of SpondyloArthritis International Society (ASAS), characterized by multi-system involvement, predominantly affecting the musculoskeletal system. Night pain, morning stiffness, sleep disturbances, and inflammation observed in axSpA are considered to contribute to the development of osteosarcopenia. Gait is a complex motor function requiring coordinated activity of multiple muscle groups and may be affected by sarcopenia. Additionally, axSpA may impair gait patterns by affecting the lower extremities and posture independently of muscle mass. This study aimed to evaluate the effects of sarcopenia on gait parameters, disease indices, and quality of life and sleep in patients with axSpA. Methods: A total of 62 patients aged 18–65 years diagnosed with axSpA according to the 2009 ASAS criteria were included. Participants were divided into sarcopenic and non-sarcopenic groups. Sarcopenia was assessed using the SARC-F questionnaire, chair stand test, handgrip dynamometry, and bioimpedance analysis. All patients were evaluated using the Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index (BASMI), Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI), Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI), and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Gait analysis was performed using the Zebris® FDM Treadmill system. Data were analyzed using SPSS 27, and comparisons were made between groups. Results: Statistically significant differences were observed between groups in terms of the European Working Group on Sarcopenia in Older People-2 (EWGSOP2) criteria, BASMI score, and maximum forefoot and midfoot forces. Correlation analyses identified maximum forefoot force and BASMI score as the most prominent parameters. Higher BASMI scores were associated with the presence of sarcopenia. Maximum forefoot force was significantly lower in the sarcopenic group and showed significant correlations with EWGSOP2 parameters. A significant association was also found between maximum forefoot force and the chair stand test. No significant differences were observed in other gait parameters or in quality of life and sleep measures; however, a tendency toward poorer outcomes was noted in the sarcopenic group. BASDAI and BASFI scores were higher in the non-sarcopenic group, although the differences were not statistically significant. Conclusion: Sarcopenia has a significant impact on BASMI scores and maximum forefoot force in patients with axSpA. Patients with higher BASMI scores should be systematically evaluated for sarcopenia. Maximum forefoot force appears to be a clinically useful parameter for assessing lower extremity sarcopenia. Further studies with larger sample sizes and advanced statistical analyses are required to confirm these findings.