Nanosilika ve pomza ile üretilen hafif betonda donma/çözülmenin iç yapı üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the influence of freeze–thaw cycles on the microstructural properties of lightweight concrete containing nano-silica and pumice
  1. Tez No: 1011539
  2. Yazar: SERDAR YİLDİRİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM GÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Sarıkamış ilçesi Mescitli köyünden elde edilen pomza agregası kullanılarak hafif beton üretilmiş ve bu betonlarda kolloidal nano-silika katkısının etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın amacı, pomza agregalı hafif betonlarda nano-silika katkısının basınç dayanımı, donma–çözülme direnci ve mikroyapısal özellikler üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaçla, farklı oranlarda kolloidal nano-silika içeren karışımlar hazırlanmış, belirli yaşlarda basınç dayanımı ve ultrases geçiş hızı testleri yapılmış; mikroyapısal değerlendirmeler için SEM, XRD ve FTIR analizlerinden yararlanılmıştır. Deneysel çalışma sonucunda, nano-silika katkısının erken yaşlarda dayanımı artırdığı, ancak yüksek katkı oranlarında ilerleyen yaşlarda dayanımda azalma meydana geldiği belirlenmiştir. Donma–çözülme deneyleri sonucunda ise nano-silika katkılı numunelerde, kontrol numunelerine göre daha fazla basınç dayanımı kaybı görülmüştür. Elde edilen bulgular, pomza agregalı hafif betonlarda kolloidal nano-silikanın optimum kullanım oranının belirli bir sınırı aşmaması gerektiğini ve yaklaşık %5 kolloidal nano silika katkı oranının mekanik performans açısından en uygun değer olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, lightweight concrete was produced using pumice aggregate obtained from the Mescitli village of Sarıkamış district, and the effects of colloidal nano-silica addition were investigated. The aim of the study was to examine the influence of nano-silica on the compressive strength, freeze–thaw resistance, and microstructural properties of pumice aggregate lightweight concretes. For this purpose, mixtures containing different proportions of colloidal nano-silica were prepared, and compressive strength and ultrasonic pulse velocity tests were conducted at specific curing ages. Microstructural evaluations were supported by SEM, XRD, and FTIR analyses. Experimental results indicated that the addition of nano-silica improved the early-age compressive strength, whereas higher nano-silica contents led to a decrease in strength at later ages. Freeze–thaw test results showed that nano-silica–incorporated specimens experienced greater compressive strength loss compared to the control samples. The findings revealed that the optimal colloidal nano-silica content should not exceed a certain limit and that approximately 5% colloidal nano-silica addition provides the most favorable mechanical performance for pumice aggregate lightweight concretes.