İdari yargının kamu görevlilerinin ifade özgürlüğüne bakışının Avrupa insan hakları normları yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of the administrative judiciary's approach to the freedom of expression of public officials in light of European human rights standards
  1. Tez No: 1011554
  2. Yazar: GÜLSÜM AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ DURSUN ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10'uncu maddesinde hüküm altına alınan ifade özgürlüğünün kamu görevlileri açısından başta İdari Yargı olmak üzere, bireysel başvuru kapsamında Anayasa Mahkemesi ve uluslararası boyutta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından nasıl yorumlandığı ve alınan kararların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihadı ile ne ölçüde örtüştüğünü araştırmayı hedeflemektedir. Çalışmada, kamu görevlisi çalışılmıştır. ifade özgürlüğü bağlamında tanımlanmaya İfade özgürlüğünü farklı yollarla kullanan kamu görevlilerinin bu özgürlüklerine yapılan müdahalelerin AİHS ve AİHM içtihadı çerçevesinde Anayasası'nın 26 ve diğer ilgili maddeleri temelindeki sınırlamaları ele alınmıştır. Kamu görevlilerinin özellikle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun kamu görevlilerine yüklediği sadakat ve tarafsızlık ilkelerinden doğan idari müdahaleler konusunda idari yargının bakış açısı, uyguladığı testlerin AİHS'nin 10'uncu maddesinin uygulamasından doğan içtihada uygunluğu ve ondan ayrışan noktaları ile aynı kapsamda bireysel başvuru çerçevesinde Anayasa Mahkemesi tarafından verilen kararlardan ilgili olanlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the interpretation of freedom of expression, as guaranteed under Article 10 of the European Convention on Human Rights, in relation to public officials. It focuses in particular on the approaches adopted by administrative courts, the Constitutional Court in the context of individual applications, and the European Court of Human Rights at the international level. The study further seeks to assess the extent to which these judicial interpretations and decisions align with the Convention and the established case law of the European Court of Human Rights. Within this framework, the notion of public officials is analyzed in the context of freedom of expression. The study explores the restrictions imposed on the exercise of this right by public officials through various forms of expression, with reference to Article 26 of the Constitution and other relevant provisions, as well as the European Convention and the jurisprudence of the European Court of Human Rights. Particular attention is given to the approach of administrative courts toward administrative measures based on the principles of loyalty and impartiality imposed by Law No. 657 on Civil Servants. In this regard, the compatibility of the tests applied by administrative courts with the standards developed under Article 10 of the Convention is critically assessed, highlighting both points of convergence and divergence. Relevant judgments of the Constitutional Court delivered within the framework of individual applications are also examined.