Rastlantısal uyaranlardan anlamlı biçimler yaratma
Creating meaningful forms from random stimuli
- Tez No: 1011591
- Danışmanlar: PROF. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
Özet
Bu tez, sanatta rastlantı, belirsizlik ve biçim ilişkisini tarihsel ve çağdaş bağlamlarda incelemeyi amaçlamaktadır. Tezin temel sorunsalı, rastlantı ve belirsizliğin, biçim ve anlam üretim süreçlerinde nasıl belirleyici bir rol oynadığıdır. Çalışma, kavramsal çerçeveyi felsefi, estetik ve sanatsal perspektifler üzerinden oluştururken, modern ve çağdaş sanat hareketlerini tarihsel bir bağlamda ele alır. Dada, Sürrealizm, Amerikan Soyut Dışavurumculuğu, Fluxus ve güncel sanat pratikleri, rastlantının üretim ve algı süreçlerindeki estetik ve ontolojik işlevlerini gösteren örnekler olarak incelenmiştir. Tezin teorik kısmında, rastlantı kavramının kökeni, felsefi tartışmaları ve sanattaki işlevi, biçim ve anlam üretimi bağlamında açıklanmıştır. Biçim kavramı, Platon ve Aristoteles'ten Kant ve Hegel'e, Clive Bell ve Arnheim'in estetik kuramlarına kadar uzanan bir tarihsel ve kuramsal perspektifle tartışılmış; anlamlı biçim, görsel öğelerin düzen, bütünlük ve ilişkisellik temelinde estetik ve algısal değer ürettiği bir yapı olarak tanımlanmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında ise, kişisel sanat üretimleri üzerinden rastlantı ve belirsizlik süreçleri deneyimlenmiştir. Kahve falı sembolleri ve rastlantısal biçimlerden esinlenen çalışmalar, çizgi, renk, doku, biçim ve anlamın etkileşimini somutlaştırmıştır. Bu üretimler hem planlı hem de spontane süreçlerin estetik deneyimde nasıl bir araya geldiğini göstermektedir. Sonuç olarak, tez hem tarihsel hem kuramsal hem de pratik boyutlarıyla rastlantı ve belirsizliğin sanatta biçim ve anlam üretiminde temel bir ilke olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, sanat eserinin sabit bir anlam üretmekten ziyade, izleyici ve bağlam ile sürekli etkileşim hâlinde anlamlanan dinamik bir yapı olduğunu vurgular.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine chance, indeterminacy, and the relationship between form and meaning in art within both historical and contemporary contexts. The central research problem investigates how chance and indeterminacy play a decisive role in the processes of form and meaning production. The conceptual framework is developed through philosophical, aesthetic, and artistic perspectives, while modern and contemporary art movements are analyzed in a historical context. Movements such as Dada, Surrealism, Abstract Expressionism in the U.S., Fluxus, and contemporary art practices serve as examples demonstrating the aesthetic and ontological functions of chance in production and perception. In the theoretical part, the thesis explores the origins of the concept of chance, its philosophical debates, and its function in art, in relation to form and meaning production. The concept of form is discussed historically and theoretically, from Plato and Aristotle to Kant and Hegel, and further through Clive Bell and Arnheim's aesthetic theories. Meaningful form is defined as a structure in which visual elements achieve aesthetic and perceptual value through organization, coherence, and relationality. In the practical section, personal artistic applications are presented to explore the processes of chance and indeterminacy. Works inspired by coffee cup readings and accidental forms employ line, color, texture, the interaction between form and meaning. These productions demonstrate how both planned and spontaneous processes converge in aesthetic experience. In conclusion, the thesis demonstrates that, historically, theoretically, and practically, chance and indeterminacy are fundamental principles in the production of form and meaning in art. The study emphasizes that an artwork is not intended to produce a fixed meaning; rather, it continuously interacts with the viewer and context, forming a dynamic structure.