Tatil seçimi kararlarında gelişmeleri kaçırma korkusu(FoMO) algısı ve sosyal medya kullanımının etkisi
The impact of fear of missing out (foMO) perception and social media use on holiday selection decisions
  1. Tez No: 1011592
  2. Yazar: SAKİNE ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ŞENGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Turizm, Business Administration, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, tatil seçimi kararlarında sosyal medya kullanımının ve gelişmeleri kaçırma korkusu (FoMO) algısının rolünü, problemli sosyal medya kullanımı (PSMU) ile birlikte bütünleşik bir model çerçevesinde incelemektedir. Çalışmanın temel problemi, sosyal medyanın turistik karar süreçlerinde bilgi arama, sosyal karşılaştırma ve sosyal onay dinamikleri üzerinden bireylerin tatil seçimi niyetlerini nasıl yönlendirdiğinin; FoMO ve PSMU aracılığıyla ne ölçüde açıklanabildiğidir. Bu doğrultuda çalışma, sosyal medya etkilerinin yalnızca maruz kalma düzeyinde değil, psikolojik (FoMO) ve davranışsal (PSMU) mekanizmalar üzerinden birlikte değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Araştırma nicel yöntemle tasarlanmış, veriler çevrimiçi anket aracılığıyla toplanmış ve istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Ölçeklerin geçerlik ve güvenirliği test edilmiş; değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon ve regresyon analizleri ile incelenmiştir. Araştırma modelinde FoMO'nun PSMU üzerindeki etkisi ile FoMO ve PSMU'nun tatil seçimi niyeti üzerindeki doğrudan etkileri birlikte ele alınmış; ayrıca sosyal medya kullanım süresi moderatör değişken olarak modele dahil edilerek bu ilişkilerin koşullu yapısı test edilmiştir. Bulgular, sosyal medya kullanımının tatil seçimi niyetini tek başına açıklamakta sınırlı kaldığını; FoMO ve PSMU birlikte değerlendirildiğinde açıklama gücünün arttığını göstermektedir. FoMO'nun PSMU'yu artırdığı ve her iki değişkenin de tatil seçimi niyeti üzerinde pozitif yönde anlamlı etkiler oluşturduğu belirlenmiştir. Ayrıca sosyal medya kullanım süresinin bu ilişkilerin gücünü değiştiren önemli bir faktör olduğu tespit edilmiştir. Bu çerçevede çalışma, sosyal medya temelli destinasyon pazarlama stratejilerine yönelik bütüncül ve kanıta dayalı çıkarımlar sunmaktadır
Özet (Çeviri)
This study examines the role of social media use and the perception of Fear of Missing Out (FoMO) in vacation choice decisions within an integrated model framework together with problematic social media use (PSMU). The primary problem of the study is to what extent social media directs individuals' vacation choice intentions through the dynamics of information seeking, social comparison, and social approval in tourism-related decision-making processes, and how this can be explained via FoMO and PSMU. In this respect, the study demonstrates that the effects of social media should be evaluated not only at the level of exposure but also through psychological (FoMO) and behavioral (PSMU) mechanisms in an integrated manner. The research was designed using a quantitative method; data were collected through an online survey and analyzed using statistical techniques. The validity and reliability of the scales were tested, and the relationships among variables were examined through correlation and regression analyses. Within the research model, the effect of FoMO on PSMU, as well as the direct effects of FoMO and PSMU on vacation choice intention, were addressed simultaneously. Additionally, social media usage duration was included in the model as a moderator variable, and the conditional nature of these relationships was tested. The findings indicate that social media use alone is limited in explaining vacation choice intention; however, when FoMO and PSMU are considered together, the explanatory power increases. It was determined that FoMO increases PSMU, and both variables have significant effects on vacation choice intention. Furthermore, social media usage duration was identified as a significant factor that alters the strength of these relationships. Within this framework, the study provides holistic and evidence-based implications for social media-based destination marketing strategies.