Klima santrallerinin performanslarının EN 1886 ve EN 13053 standartlarına göre değerlendirilmesi
Evaluation of air handling unit performance according to EN 1886 and EN 13053 standards
  1. Tez No: 1011647
  2. Yazar: KAHRAMAN ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde insanlar zamanlarının önemli bir bölümünü kapalı ortamlarda geçirmektedir. Bu nedenle iç ortam hava kalitesinin sağlanması, ısıl konforun korunması ve enerji verimliliğinin artırılması, binalarda kullanılan havalandırma ve iklimlendirme sistemleri açısından büyük önem taşımaktadır. Klima santralleri (Air Handling Units – AHU), taze havanın şartlandırılması, mahal şartlarının kontrol altında tutulması ve iç hava kalitesinin sürdürülebilir biçimde sağlanması açısından bu sistemlerin temel bileşenlerinden biridir. Bu cihazların performansı; gövde yapısı, hava sızdırmazlığı, ısıl özellikleri ve bileşen verimleri gibi çok sayıda teknik parametreye bağlıdır. Klima santrallerinin performans değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılan iki temel Avrupa standardı EN 1886 ve EN 13053'tür. EN 1886 standardı, klima santrallerinin mekanik performansını; gövde dayanımı, hava sızdırmazlığı, ısıl geçirgenlik, ısıl köprüleme ve benzeri yapısal kriterler üzerinden değerlendirmektedir. EN 13053 standardı ise fan performansı, ısı geri kazanım verimi, batarya özellikleri ve enerji göstergeleri gibi işletme ve bileşen performansını kapsamaktadır. Bu iki standart birlikte ele alındığında, klima santrallerinin hem yapısal hem de enerji temelli performanslarının bütüncül olarak değerlendirilmesi mümkün olmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, klima santrallerinin performans özelliklerini EN 1886 ve EN 13053 standartları çerçevesinde incelemek ve standartların birlikte kullanımının sağladığı değerlendirme bütünlüğünü ortaya koymaktır. Bu kapsamda çalışma, deneysel ölçümlerden ziyade standart dokümanları, üretici katalogları, sertifikasyon verileri ve ilgili teknik kaynaklar esas alınarak yürütülmüştür. Öncelikle EN 1886 ve EN 13053 standartlarının kapsamı, sınıflandırma esasları ve temel performans kriterleri açıklanmıştır. Ardından benzer kapasite aralığındaki farklı üreticilere ait klima santrallerinin teknik verileri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, klima santrallerinin performansının yalnızca enerji verimliliği göstergeleriyle değil; aynı zamanda gövde mekanik dayanımı, hava sızdırmazlığı ve ısıl performans özellikleriyle birlikte ele alınması gerektiği görülmüştür. EN 1886 ve EN 13053 standartlarının birlikte değerlendirilmesi sayesinde, farklı cihazların uluslararası ölçütlere göre daha sistematik ve karşılaştırılabilir biçimde analiz edilebildiği ortaya konmuştur. Ayrıca elde edilen bulgular doğrultusunda, standart koşulları ile saha gerçekliği arasındaki farklar tartışılmış ve gelecekteki işletme performansını geliştirmeye yönelik değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, people spend a significant portion of their time indoors. Therefore, ensuring indoor air quality, maintaining thermal comfort, and improving energy efficiency have become critical issues in building ventilation and air-conditioning systems. Air handling units (AHUs) are among the key components of these systems, as they are responsible for conditioning fresh air, maintaining indoor environmental conditions, and supporting sustainable indoor air quality. The performance of AHUs depends on several technical parameters, including casing structure, air leakage, thermal characteristics, and component efficiencies. Two of the most widely used European standards for evaluating AHU performance are EN 1886 and EN 13053. EN 1886 focuses on the mechanical performance of AHUs, including casing strength, air leakage, thermal transmittance, and thermal bridging. EN 13053, on the other hand, addresses operational and component-based performance such as fan efficiency, heat recovery performance, coil characteristics, and energy-related indicators. When considered together, these two standards provide a comprehensive framework for assessing both the structural and energy performance of air handling units. The aim of this thesis is to evaluate the performance characteristics of air handling units within the framework of EN 1886 and EN 13053, and to demonstrate the integrity provided by the combined use of these standards. In this context, the study was conducted not through experimental measurements, but through a comparative analysis based on standards, manufacturer catalogues, certification documents, and relevant technical sources. First, the scope, classification principles, and main performance criteria of EN 1886 and EN 13053 were explained. Then, the technical data of air handling units from different manufacturers within a similar capacity range were comparatively evaluated. The results of the study indicate that AHU performance should not be assessed solely through energy efficiency indicators, but also together with casing mechanical strength, air leakage performance, and thermal properties. By evaluating EN 1886 and EN 13053 together, it becomes possible to analyze different units in a more systematic and comparable way according to international criteria. In addition, the differences between standard conditions and field reality were discussed, and considerations for improving future operational performance were presented.