Uluslararası hukuk açısından bilişim yoluyla özel hayatın gizliliğini ihlal
Violating privacy through information technologhy from an international law perspective
  1. Tez No: 1011697
  2. Yazar: MÜGE ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bilişim teknolojilerinin hızla geliştiği dijital çağda, bireylerin özel hayatının gizliliğine yönelik ihlallerin uluslararası hukuk bakımından doğurduğu sonuçları incelemektedir. Dijital ortamda özel hayata ilişkin verilerin kontrolsüz biçimde işlenmesi, mahremiyet hakkının kapsamı ve korunma biçimi açısından mevcut hukuki düzenlemeleri sorgulanır hale getirmiştir. Çalışma, doktriner ve karşılaştırmalı hukuk yöntemiyle hazırlanmıştır. Bu çerçevede Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İsviçre ve Türk hukuk sistemleri incelenmiştir. Birinci bölümde özel hayat ve gizlilik kavramlarının teorik temelleri açıklanmış; ikinci bölümde suçun uluslararası hukuk bakımından hukuki yapısı ile yargı kararları analiz edilerek ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Türk Ceza Kanunu 134'ünce maddesi incelenmiştir. Anglo-Sakson hukukunun örneklerinden biri olarak ABD'deki düzenlemeler, federal ve eyalet bazlı yasaların parçalı yapısı nedeniyle bütüncül bir koruma sağlayamadığı; bireylerin dijital mahremiyetine ilişkin korumanın eyaletler arasında farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Buna karşılık Kıta Avrupası hukukunda özel hayatın korunmasına ilişkin düzenlemelerin daha sistematik ve uluslararası normlara dayalı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Türkiye açısından ise Türk Ceza Kanunu'nun 134. maddesi önemli bir yasal temel oluşturmakla birlikte, bilişim yoluyla işlenen gizlilik ihlallerinin teknik boyutuna ilişkin düzenlemelerin ve uluslararası iş birliği mekanizmalarının güçlendirilmesine ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. Sonuç olarak bütün bunlar ulusal düzenlemelerin, dijital çağın dinamiklerine tam olarak uyum sağlayamadığını göstermektedir. Uluslararası düzeyde bağlayıcı normların eksikliği, bu suçların cezalandırılmasında ve mağduriyetin giderilmesinde boşluklar yaratmaktadır. Bu nedenle küresel düzeyde özel hayatın gizliliğinin korunmasına ilişkin ortak standartların geliştirilmesi, ulusüstü denetim mekanizmalarının güçlendirilmesi ve bireylerin dijital çağda özel hayatın gizliliğinin korunması hakkının etkin biçimde korunması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, analyzes the legal implications of violations of individual privacy in the context of rapid technological development and increasing digitalization. The widespread use of information technologies has led to significant challenges regarding the control, processing, and protection of personal data, thereby raising concerns about the adequacy of existing legal frameworks designed to safeguard the right to privacy. Employing a comparative law methodology, the study examines the legal regulations and judicial approaches adopted in the United States, the United Kingdom, Germany, France, Italy, Switzerland and Türkiye. The first chapter explains the theoretical foundations of the concepts of private life and privacy; the second chapter examines the legal structure of the offense under international law and analyzes judicial decisions. The third chapter, meanwhile, examines Article 134 of the Turkish Penal Code. The study highlights that, in Anglo-Saxon legal systems, particularly in the United States, the fragmented nature of federal and state regulations results in inconsistent levels of protection for digital privacy. In contrast, Continental European legal systems tend to provide a more coherent and systematic approach grounded in international legal standards. With regard to Türkiye, Article 134 of the Turkish Penal Code constitutes an important legal basis for the protection of privacy; however, the study emphasizes that existing regulations remain insufficient in addressing the technical dimensions of privacy violations occurring through digital means. The findings indicate that national legal systems often struggle to keep pace with the evolving dynamics of the digital environment. Moreover, the absence of binding international norms concerning sanctions and remedies reveals a significant gap at the international level. Accordingly, the study concludes that the establishment of common global standards for the protection of privacy, alongside the strengthening of supranational oversight mechanisms is essential to ensure effective protection of individuals privacy rights in the digital age.