Türkiye'de mahalli idare birlikleri: Belediye birlikleri üzerine bir inceleme
Local government unions in Türki̇ye: A study on municipal unions
  1. Tez No: 1011696
  2. Yazar: KÜRŞAT VELİ BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LAMBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yerel yönetim sistemi içerisinde önemli bir işlev üstlenen belediye birliklerinin hizmet sunumundaki etkileri incelenmektedir. Yerel yönetimler, artan nüfus ve hızlı kentleşme sürecinin yarattığı altyapı, çevre, ulaşım ve sosyal hizmet taleplerini karşılamada tek başlarına yetersiz kalabilmektedir. Bu durum, belediyeler arasında iş birliği ve kaynakların ortak kullanımını mümkün kılan birlik yapılarının önemini artırmaktadır. Araştırmanın amacı, belediye birliklerinin hukuki dayanakları, kurumsal yapıları ve işlevleri çerçevesinde hizmet sunumuna olan katkılarını ve sorunlarını değerlendirmektir. Çalışmada, belediye birliklerinin özellikle hizmetlerin daha düşük maliyetle ve daha yüksek verimlilikle sunulması, kentsel sorunların çözümünde ölçek ekonomisi yaratılması ve belediyeler arası koordinasyonun güçlendirilmesi bakımından kritik bir rol üstlendiği ortaya konulmaktadır. Araştırmada nicel analiz yöntemi kapsamında anket tekniğinden yararlanılmıştır. Ayrıca belediye birlikleri çalışanları ve meclis üyelerine açık uçlu sorular sorularak belediye birliklerinin sorunları tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın kapsamında Akdeniz Belediyeler Birliği, Burdur Belediyeler Birliği, Göller Bölgesi Belediyeler Birliği çalışanları, yöneticileri, başkanı ve birlik bünyesinde bulunan belediye çalışanları ve yöneticileri yer almaktadır. Elde edilen bulgular, belediye birliklerinin hizmet sunumunda sadece teknik bir işlev görmediğini; aynı zamanda yerel yönetimlerin demokratik katılım kapasitesini artıran, kentsel sorunlara yönelik ortak çözümler geliştiren ve bölgesel kalkınmaya katkı sağlayan kurumsal yapılar olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, mevcut uygulamalarda mali kaynakların sınırlılığı, idari kapasite yetersizlikleri ve etkin denetim eksiklikleri, birliklerin potansiyel katkılarını sınırlandırmaktadır. Sonuç olarak, belediye birlikleri yerel yönetimlerin hizmet sunumunda tamamlayıcı ve destekleyici bir araç olarak değerlendirilmeli; hızlı kentleşmenin yarattığı sorunlara karşı daha etkin bir rol üstlenebilmesi için kurumsal ve mali kapasitelerinin güçlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of municipal unions, which play an important role within the local government system in Türkiye, on service delivery. Local governments may become insufficient on their own in meeting the increasing demands for infrastructure, environmental services, transportation, and social services arising from rapid urbanization and population growth. This situation increases the importance of municipal unions, which enable cooperation among municipalities and the joint use of resources. The aim of the study is to evaluate the contributions and problems of municipal unions in service delivery within the framework of their legal foundations, institutional structures, and functions. The study reveals that municipal unions play a critical role particularly in providing services at lower cost and with higher efficiency, creating economies of scale in solving urban problems, and strengthening coordination among municipalities. Within the scope of the research, the survey technique was utilized as part of the quantitative analysis method. In addition, open-ended questions were directed to employees and council members of municipal unions in order to identify the problems experienced by these unions. The scope of the study includes the employees, administrators, and president of the Mediterranean Municipalities Union, Burdur Municipalities Union, and Lakes Region Municipalities Union, as well as the employees and administrators of municipalities affiliated with these unions. The findings demonstrate that municipal unions do not merely perform a technical function in service delivery; they also constitute institutional structures that enhance the democratic participation capacity of local governments, develop joint solutions to urban problems, and contribute to regional development. However, limitations in financial resources, inadequacies in administrative capacity, and the lack of effective supervision in current practices restrict the potential contributions of these unions. In conclusion, municipal unions should be regarded as complementary and supportive instruments in the service delivery of local governments. Their institutional and financial capacities need to be strengthened in order to enable them to play a more effective role in addressing the problems created by rapid urbanization.