Sınıf II malokluzyonun tedavisinde double distal jet aparey kullanımının dentofasiyal yapıya etkilerinin single distal jet apareyiyle karşılaştırılması
Comparison of the effects of double distal jet appliance use on dentofacial structures with the single distal jet appliance in the treatment of class II malocclusion
  1. Tez No: 1011716
  2. Yazar: İLAYDA ATASOY DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERHAN GELGÖR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Distalizasyon prensibi çekimsiz tedavi kararı verilen bireylerde maksiller molar dişlerin geriye doğru hareket ettirilmesi prensibidir. Sınıf II dişsel veya Sınıf II iskeletsel bozuklukların kompanzasyonu için günümüzde hekimler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Distalizasyon için kullanılan birçok aparey mevcuttur, ancak bunların endike veya kontrendike olduğu durumlar dikkatle incelenmeli ve bireyin ihtiyaçlarına göre kullanılmalıdır. Çalışmamızda Uşak Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim dalında 2021-2023 yılları arasında distalizasyon tedavisi ile tedavi edilmiş 34 bireyin verileri kullanılmıştır. Birinci grup (n =17) Single Distal Jet (SDJ) ile tedavi edilen hasta grubundan, ikinci grup ise Double Distal Jet (DDJ) ile tedavi edilen hasta grubundan oluşmuştur. Çalışmamızın amacı maksiller molar distalizasyonu için kullanılan bu iki apareyin dentofasiyal yapılar üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların distalizasyon öncesi (T0) ve distalizasyon sonrası (T1) lateral sefalometrik röntgeni mevcuttu. Bu lateral sefalometrik röntgenler üzerinden 36 adet nokta ve 11 adet düzlem çizilmiştir. Çizimler sonucunda 33 parametre aparey çalışma prensibini birbirine göre kıyaslamak için seçilmiş ve analiz yapılmıştır. Ölçüm hatasının tespiti için rastgele seçilen 10 hastanın ölçümleri ilk ölçümden 15 gün sonra aynı araştırmacı tarafından tekrarlanmış ve herhangi bir ölçüm hatası tespit edilmemiştir. Elde edilen veriler incelendiğinde her iki aparey de distalizasyonu efektif bir şekilde gerçekleştirmiştir. Ancak DDJ apareyi ile tedavi gören hastalarda daha kısa sürede daha fazla bir distalizasyon elde edilmiştir. Hem açısal hem de milimetrik ankraj kaybı her iki sistemde de istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur. Buna karşın DDJ apareyinde SDJ apareyine göre daha fazla miktarda ekstrüzyon tespit edilmiş bu da istatistiksel ve klinik olarak anlamlı olacak şekilde dikey boyutta artışa neden olmuştur. Varyans analizinde yalnızca maksiller birinci premoların ekstrüzyonu bakımından anlamlı bir fark görülmüştür. Bu değer SDJ grubunda daha fazla gerçekleşmiş olarak tespit edilmiştir. Gruplar arasındaki fark çalışma prensibi kaynaklıdır. SDJ apareyi kuvvet iletimiyle maksiller ikinci molar distalize etmektedir. Kuvvet maksiller birinci molar dişe uygulanmaktadır. Uygulanan kuvvet periodontal ligamentte belli bir sıkışma yaptıktan sonra hareket etmeye çalışan maksiller birinci molar diş maksiller ikinci molar dişe kuvvet uygulayarak distalizasyonu sağlamaya çalışır. Ancak DDJ apareyinde sabit ankraj bölgesindeki kuvvet dört diş arasında paylaşılmakta ve tüm dişlerin periodontal ligamanetinde sıkışma meydana gelmektedir. Bu hem hareketin gerçekleşme süresini hızlandırmakta hem de distalizasyon miktarını artırmaktadır. İstenmeyen etki olarak premolar mezializasyonu ve ekstrüzyonu açısından SDJ grubu daha dezavantajlı ,molar ekstrüzyonu açısından DDJ grubu daha dezavantajlı bulunmuştur. Anterior bölgedeki ankraj kaybının açısal ve milimetrik değerleri incelendiğinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Distalizasyon miktarı ve mezializasyon miktarı birleştirilip yüzdesel ankraj kaybı hesaplandığında SDJ grubu daha dezavantajlı bulunmuştur. Buna göre distalizasyon esnasında tercih edilmesi gereken kuvvet uygulama yönteminin DDJ grubunda olduğu gibi direkt kuvvet kullanımı olarak tercih edilmesi gerektiği tavsiye edilmiştir. Gruplar arasında iskeletsel vertikal yön analizlerinde varyans analizi sonucunda herhangi bir değerde anlamlı fark görülmemiş olsa da DDJ apareyinin grup içi değerlendirmede vertikal yönde bir artışa neden olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle avantajları bulunan her aparey gibi DDJ apareyinin dezavantajları da doğru hasta seçimiyle avantaja dönüştürülebilir. Çalışmamızdan aldığımız verilere göre maksiller ikinci molar dişin sürdüğü hastalarda distalizasyon hareketinin kompleks hale gelmesi ve tedavi süresinin uzamasının çeşitli dezavantajlar getirmesi nedeniyle daha çok araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The principle of distalization involves the posterior movement of maxillary molars in non-extraction orthodontic treatments. It is commonly preferred by clinicians to compensate for Class II dental and Class II skeletal discrepancies. Numerous appliances have been developed for molar distalization; however, their indications and contraindications must be carefully evaluated, and appliance selection should be based on the specific needs of each patient. This study utilized data from 34 patients treated with molar distalization between 2021 and 2023 at the Department of Orthodontics, Faculty of Dentistry, Uşak University. The first group (n = 17) consisted of patients treated with the Single Distal Jet (SDJ) appliance, and the second group (n = 17) included those treated with the Double Distal Jet (DDJ) appliance. The purpose of this study was to comparatively evaluate the dentofacial effects of these two distalization systems on skeletal and dental structures. Each patient had lateral cephalometric radiographs taken before (T0) and after (T1) distalization. From these radiographs, 36 reference points and 11 planes were identified, resulting in 33 cephalometric parameters selected for comparative analysis based on the biomechanical principles of the two appliances. To assess measurement error, the measurements of 10 randomly selected patients were repeated by the same researcher 15 days after the initial evaluation. No significant measurement error was detected. Both appliances achieved effective molar distalization. However, patients treated with the DDJ appliance demonstrated greater distal movement in a shorter period of time. Although both angular and linear anchorage loss were statistically insignificant in both groups, the DDJ group exhibited a greater amount of molar extrusion, leading to a statistically and clinically significant increase in vertical dimension (p < 0.05). Analysis of variance revealed a significant difference only in the extrusion of the maxillary first premolar, which was found to be higher in the SDJ group. This difference originates from the working mechanics of the appliances. In the SDJ, distalization of the maxillary second molar is achieved through indirect force transmission: the force is applied to the maxillary first molar, which compresses its periodontal ligament and subsequently transfers the distalizing force to the second molar. In contrast, in the DDJ, the anchorage force is distributed across four teeth, causing simultaneous periodontal ligament compression in multiple units. This configuration enhances the efficiency of force transmission, resulting in faster and greater molar distalization. From a biomechanical standpoint, the SDJ group showed greater premolar mesialization and extrusion, whereas the DDJ group showed greater molar extrusion. No statistically significant differences were observed between the groups regarding angular or linear values of anterior anchorage loss. When distalization and mesialization amounts were combined to calculate percentage anchorage loss, the SDJ group was found to be more disadvantageous. Therefore, it is recommended that the distalization force be applied directly, as in the DDJ system, to improve control and efficiency. Although the vertical skeletal parameters did not show a significant difference between groups in the analysis of variance, the DDJ group exhibited an intragroup increase in vertical dimension. As with any distalization appliance, the DDJ system has both advantages and disadvantages that can be optimized through appropriate patient selection. According to the data obtained from this study, further research is required to address the potential challenges of distalization in cases where the maxillary second molar has erupted, since its presence may complicate the biomechanics of distal movement and prolong treatment duration.