Adli ve idari yargı bakımından vergi uyuşmazlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of tax disputes in terms of judicial and administrative jurisdiction
- Tez No: 1011731
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
Özet
Kamu hizmetlerinin sürdürülebilmesi için ihtiyaç duyulan temel finansman, devletin egemenlik hakkına istinaden tahsil ettiği vergilerle sağlanmaktadır. Anayasal sınırlar ve yasal düzenlemeler çerçevesinde şekillenen bu tahsilat süreci, bütünüyle kanunilik ilkesine dayanmaktadır. Buna karşın; idarenin eylem ve işlemlerinden, mükelleflerin tutumlarından veya hayatın doğal akışından kaynaklanan çeşitli vergisel uyuşmazlıkların doğması muhtemeldir. Bu ihtilafların çözüm merci olan vergi yargısı; bir yandan idari uygulamalarda ortaya çıkabilecek keyfiliği ve hukuka aykırılıkları önleme işlevi görürken, diğer yandan mükelleflerin ödevlerini ihlal etmesi durumunda gerekli müeyyidelerin tatbikini sağlamaktadır. Vergisel ihlalin niteliğine bağlı olarak uyuşmazlıkların çözüm yeri değişebilmektedir; nitekim salt idari uyuşmazlıklar idari yargı kolunda (vergi mahkemeleri) çözümlenirken, suç vasfındaki fiiller vergi ceza hukuku kapsamında adli yargının (ceza mahkemeleri) görev alanına girmektedir. Bu bağlamda tez çalışmamızda, öncelikle vergi mahkemelerinin yetkisine giren idari uyuşmazlıklar ve yargılama evreleri, vergi hukukunun evrensel prensipleri ekseninde incelenecektir. Akabinde, vergi ceza hukuku bağlamında suç teşkil eden eylemler ve bunlara bağlanan hukuki sonuçlar analiz edilecektir. Gerek idari gerekse adli yargı mercileri önünde görülen davalarda karşılaşılan sorunlar, güncel yargı içtihatları ışığında irdelenecektir. Yapılan değerlendirmeler neticesinde, söz konusu uyuşmazlıklarda adli ve idari yargı kolları açısından yapısal farklılıklar bulunduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında ise vergisel ihtilafların çözüm aşamalarında saptanan bu aksaklıkların giderilmesine matuf çözüm önerileri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The basic financing required for the sustainability of public services is provided by taxes collected by the state in accordance with its sovereign right. This collection process, shaped within constitutional limits and legal regulations, is based entirely on the principle of legality. Nevertheless, various tax disputes may arise from the actions and transactions of the administration, the attitudes of taxpayers, or the natural course of life. The tax judiciary, which is the authority for resolving these disputes, serves to prevent arbitrariness and illegality that may arise in administrative practices, while also ensuring that the necessary penalties are applied in cases where taxpayers violate their obligations. Depending on the nature of the tax violation, the place of resolution of disputes may vary; indeed, purely administrative disputes are resolved in the administrative judiciary (tax courts), while acts constituting offences fall within the jurisdiction of the judicial judiciary (criminal courts) under tax criminal law. In this context, our thesis will first examine administrative disputes falling within the jurisdiction of tax courts and the stages of adjudication, based on the universal principles of tax law. Subsequently, acts constituting offences under tax criminal law and the legal consequences attached to them will be analysed. The problems encountered in cases heard before both administrative and judicial courts will be examined in light of current judicial precedents. As a result of the evaluations made, the aforementioned disputes will be analysed.